Jak rozumieć „Pana Tadeusza”?

0

PIASECZNO W środę po południu w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym w Piasecznie odbyło się spotkanie z literaturoznawcą, prof. Andrzejem Waśko, który opowiadał o różnych niuansach związanych z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza


Na spotkanie odbywające się w sali widowiskowej biblioteki przybyli głównie uczniowie i nauczyciele ze szkoły podstawowej w Złotokłosie. Gościa specjalnego, w osobie profesora, przywitała wiceburmistrz Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak. Profesor Waśko jest autorem książki „Pan Tadeusz. Media pamięci”, będącej częścią serii Literatura i Pamięć, mającej przybliżać młodzieży i nie tylko kanony polskiej literatury.
Ta seria jest przeznaczona dla miłośników literatury, historii, języka polskiego i ogólnie – przedmiotów humanistycznych – mówił profesor Waśko. – W swojej książce próbuję wytłumaczyć, dlaczego „Pan Tadeusz” jest tak ważny.
Gość mówił najpierw dużo o filmie „Duma i uprzedzenie” na podstawie powieści Jane Austen, a potem porównał to monumentalne dzieło do filmu Andrzeja Wajdy.
Nasze filmy nie mogą konkurować z filmami hollywoodzkimi – zawyrokował. – Z grupą kolegów doszliśmy do wniosku, że aby stworzyć wybitny film należy świetnie znać utwór literacki, na którego podstawie on powstaje. U nas zbyt mało uwagi zwraca się na rozbiór tekstu. Chodzi o to, aby dobrze zrozumieć wszystkie elementy składowe arcydzieła. Dlatego spróbowałem napisać książkę, która pozwoli właściwie zrozumieć „Pana Tadeusza”.
Profesor Andrzej Waśko przekonywał, że Mickiewicz stworzył arcydzieło poruszające różne aspekty życia na początku dziewiętnastego wieku. Są tam nawiązania i do kampanii napoleońskiej i poruszane są wątki moralne. Ale poeta opisuje też wiele sytuacji z życia codziennego.
To jest arcydzieło dlatego, że Mickiewicz potrafi wydobyć piękno ze zwykłych sytuacji, ale kiedy trzeba potrafi też zaskoczyć – zwracał się do słuchaczy prof. Waśko. W drugiej części spotkania przewidziano czas na pytania publiczności. Po spotkaniu można też było kupić książkę omawiającą drobiazgowo najsłynniejszy polski poemat.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię