Jak rozwiązać problemy z indeksowaniem strony?

0
art. promocyjny

 

Indeksowanie strony polega na gromadzeniu informacji o zawartości witryny i zapisywaniu ich w bazie danych wyszukiwarki. Indeksowaniem zajmują się zaawansowane programy, takie jak roboty sieciowe, nazywane również botami, pająkami i pełzaczami. Jednak, co zrobić, jeśli strona ma problem z indeksowaniem? Jak rozwiązać ten problem? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.

Jak często Google indeksuje witryny internetowe?

Główny problem z indeksowaniem wynika z ogromnej liczby stron www. Google dysponuje ograniczoną mocą obliczeniową, co oznacza, że wyszukiwarka nie nadąża z zapamiętywaniem treści stron. Google, w celu optymalizacji zasobów, wstępnie sprawdza adresy do indeksowania i priorytetyzuje niektóre witryny. W efekcie część domen jest indeksowana regularnie, natomiast inne muszą czekać nawet kilka miesięcy na wizytę bota.

Częstotliwość indeksowania jest uzależniona przede wszystkim od tego, jak Google ocenia stronę. Im większe zaufanie wyszukiwarki do domeny, tym częstsze odwiedziny robotów sieciowych

Problemy z indeksowaniem strony – przyczyny

Oto najczęstsze przyczyny problemów z indeksowaniem strony:

  • Błędy serwera – błędy serwera z kodami zaczynającymi się od liczby 5 mogą blokować indeksowanie stron, ponieważ uniemożliwiają robotom dostęp do strony.
  • Blokowanie przez plik robots.txt – plik robots.txt przeznaczony jest do systematycznego kontrolowania dostępu botów do różnych części witryny. Może on nakazać robotom Google pomijanie niektórych stron, co w efekcie może prowadzić do ich braku indeksowania. Z tego względu warto dokładnie sprawdzić, czy robots.txt jest poprawnie zoptymalizowany pod kątem SEO.
  • Atrybut noindex – noindex jest narzędziem wykorzystywanym przez webmasterów do instruowania botów, aby nie dodawały konkretnej strony do indeksu. Ten atrybut jest niezwykle pomocny przy wykluczaniu mniej istotnych stron www z wyników wyszukiwania, jednak jego niewłaściwe zastosowanie powoduje problemy z indeksowaniem.
  • Duplikacja treści – Google nie zaindeksuje strony, jeśli jej zawartość jest skopiowana z innej witryny. Dla wyszukiwarki indeksowanie tej samej treści nie ma sensu, dlatego duplikaty mają słabą pozycję w Google. Wyszukiwarka docenia oryginalne treści, które dostarczają użytkownikom rzeczywistej wartości.
  • Wolne ładowanie się strony – wolno ładujące się strony mogą zostać uznane przez wyszukiwarkę za niewarte indeksowania. Boty nie chcą tracić zasobów na takie witryny, więc opuszczają je i przechodzą do skanowania innych stron.
  • Kara od Google – jeśli witryna narusza wytyczne dla webmasterów, może zostać ukarana. To prowadzi do obniżenia jej widoczności lub nawet do usunięcia z indeksu.

Mimo że Google może powodować trudności z indeksowaniem, to sytuacja nie jest bez wyjścia. Wystarczy zastosować kilka metod, aby poprawić indeksację strony.

Jak poprawić indeksowanie strony?

Aby poprawić indeksowanie witryny internetowej, warto podjąć następujące kroki:

  • optymalizacja treści i stanu technicznego – aby poprawić indeksację podstron, warto regularnie optymalizować witrynę pod kątem technicznym i contentowym. Należy zadbać o to, aby strona miała przejrzystą strukturę i logiczne przekierowania. Ważne jest też, żeby podstrony zawierały unikalne i wartościowe treści. Ogromne znaczenie ma również przemyślane linkowanie wewnętrzne.
  • instalacja Google Search Console – jedną z najlepszych metod na przyspieszenie indeksowania witryn jest ręczne zgłaszanie adresów w Google Search Console, czyli w narzędziu przeznaczonym do sprawdzania adresów URL.
  • Eliminacja błędów techicznych – w poprawie indeksowania strony może pomóc też usunięcie błędów technicznych prowadzących do duplikacji treści i zakłócających skanowanie witryny.

Aby poprawić indeksowanie, warto też zainwestować w pozycjonowanie. Ważne jest jednak, aby zadanie to zlecić doświadczonym i wykwalifikowanym specjalistom, którzy wiedzą, jak skutecznie zwiększyć widoczność strony w wyszukiwarce i osiągać lepsze wyniki w Google.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię