Jak samodzielnie znaleźć pracę i uniknąć oszustów Przydatne wskazówki od Jooble

0

Poszukiwanie pracy zawsze wiąże się z ryzykiem wpadnięcia w ręce oszustów. Ale jak tego uniknąć? Skąd wiesz, że nie zostaniesz oszukany, jeśli wakat wydaje się bardzo elegancki, ale są wątpliwości? To wszystko w dzisiejszym artykule.

Relacja między pracodawcą a pracownikiem powinna być korzystna dla obu stron: wnioskodawca potrzebuje pieniędzy, pracodawca potrzebuje jego umiejętności. Internet znacznie ułatwił znalezienie pracy. Witryny wakatów umożliwiają niektórym znalezienie odpowiedniego zatrudnienia, a drugim szybsze zapełnienie wakatu. Jeśli ktoś najpierw zacznie szukać pracy na takich portalach, może wręcz spotkać go cud – sami pracodawcy piszą do niego i proponują mu pracę! Ale niestety. Jak pokazuje praktyka, większość z tych ofert pochodzi od oszustów. Oferty pracy udostępnione przez Urząd Gminy Piaseczno, Mazowieckie można znaleźć na stronie Jooble. Dzisiaj damy Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć stania się ofiarą oszustów.

Gdzie szukać pracy?

Zapraszam do szukania pracy na stronie Jooble. Pracodawca nie może po prostu zamieścić ogłoszenia, administratorzy portalu sprawdzają wszystkie organizacje za zgodność z deklarowanymi informacjami. W tym celu pracodawcy proszeni są o przedłożenie dokumentów:

  • Poświadczona kopia zaświadczenia o rejestracji państwowej osoby prawnej lub indywidualnego przedsiębiorcy z podpisem szefa firmy i okrągłą pieczęcią.
  • Pismo potwierdzające rejestrację na portalu, wskazujące wszystkie dane organizacji, e-mail rejestracyjny, osobę odpowiedzialną za utrzymanie wolnych miejsc pracy itp., podpisane przez szefa firmy i okrągłą pieczęć.

Innymi słowy, korzystaj tylko ze sprawdzonych zasobów, nie bój się być aktywnym, podejmuj trudne zadania i wierz w siebie. Powodzenia!

Głównym znakiem są super dochodowe oferty

Jeśli kandydat bez doświadczenia i CV bez wyraźnego zainteresowania otrzyma ofertę, która jest zbyt opłacalna, prawie zawsze pochodzi od oszustów.

Konieczna jest odpowiednia ocena swoich możliwości. Równie dobrze możesz mieć pewne talenty, które pozwolą ci zarobić dobre pieniądze. Ale prawie żaden pracodawca nie zainwestuje dużo w nieznaną osobę. Jeśli twoje CV nie jest szczególnie mocne, to oferta zarobienia kwot znacznie wyższych niż średnia rynkowa wskazuje tylko, że chcą na tobie zarobić.

Dlaczego oszuści z witryn z ofertami pracy Cię potrzebują?

Dane osobiste

Niektórzy z tych, którzy wydają się być kwalifikującymi się pracodawcami, chcą twoich danych osobowych. W żadnym wypadku nie podawaj „pracodawcom” żadnych ważnych informacji o sobie, w tym danych paszportowych, szczegółów płatności, a tym bardziej haseł i loginów z czegokolwiek.

Szkolenia

Często pojawiają się oferty pracy dla kandydatów bez doświadczenia pod warunkiem zaliczenia szkoleń. Oszuści obiecują, że po ukończeniu kursu będziesz miał zagwarantowaną pracę w firmie, wysokie wynagrodzenie i tabliczkę z Twoim nazwiskiem na drzwiach biura. Najprawdopodobniej po prostu rozdasz pieniądze, w najlepszym razie nauczysz się czegoś nowego.

Zapłacą za przyprowadzenie przyjaciół

Tak działają piramidy. Osoby, które się z Tobą kontaktują malują na kolory walory pracy w firmie, przedstawiają się jako dyrektorzy ze złota i diamentów, chwalą się imprezami firmowymi na liniowcach i samochodach z firmy. Mówią raczej, że to wszystko na pewno się wydarzy, wystarczy być aktywnym i ambitnym.

W rzeczywistości otrzymasz trochę pieniędzy za przyciągnięcie nowych członków do firmy i za dystrybucję produktów. W zdecydowanej większości przypadków produkty te trzeba kupić za własne pieniądze, więc inwestycja może się nie zwrócić. Tylko właściciele piramid dobrze na tym zarabiają.

Zapłać, aby zarobić

Wszystkie oferty, w których musisz najpierw coś zapłacić, aby później zarobić pieniądze, zdecydowanie nie pochodzą od tych, którzy zgadzają się zapłacić. Możesz zostać poproszony o opłacenie przelewu, niektórych materiałów, z których złożysz produkt końcowy (na przykład długopisy). W rezultacie stracisz tylko pieniądze i czas.

Wolna siła robocza

Pracodawcy oferują wykonanie zadania testowego, które jest bardzo podobne pod względem objętości do pełnoprawnego zadania roboczego. Często takie osoby proponują napisanie tekstów lub skryptów, „naprawę” strony, narysowanie logo itp. Zapłata oferowana jest dopiero po wykonaniu, a czasem nawet pod warunkiem „jeśli praca ci się podoba”.

W niektórych przypadkach ci pracodawcy mogą zapłacić za kilka małych zamówień, a następnie dać ci dużą pracę i nigdy nie dokonać zapłaty.

I oczywiście nie ma żadnych gwarancji. Zadania testowe, a także płatność po fakcie dla początkujących to powszechna praktyka. W drugim przypadku możesz uniknąć ryzyka, pracując na pełnej lub przynajmniej częściowej przedpłacie. Ale w większości przypadków tylko intuicyjnie można zrozumieć, czy „test jest testem”, czy też dopiero się rozmnaża. Cóż, lub dowiedz się więcej o pracodawcy.

Jak sprawdzić pracodawcę?

Sprawdź, czy pracodawca ma stronę internetową. Zwróć uwagę na jego jakość i okres eksploatacji. Z reguły daty, od których, do którego roku działa strona, są wskazane na samym dole strony. Sprawdź organizację NIP!

Nie wierz w krzykliwe jednostronicowe strony z „super dochodowymi” ofertami.

Szukaj opinii o firmach na zewnętrznych stronach, forach, portalach społecznościowych.

Sprawdź obecność biura firmy. Sprawdź mapy dla tych adresów. Czasami te firmy są zaznaczone na mapach Google i tam też można przeczytać opinie na ich temat.

Aby rzadziej unikać oszustów, szukaj ofert pracy na wiarygodnych stronach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię