art. promocyjny
Regularne usuwanie kamienia z centralnego ogrzewania jest konieczne, gdyż zalegający osad może prowadzić do obniżenia wydajności instalacji oraz uszkodzenia poszczególnych elementów systemu grzewczego. Jak skutecznie usunąć kamień z centralnego ogrzewania? Czy można to wykonać samodzielnie w domu? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym wyjaśniamy, jakie są metody odkamieniania CO.
Skąd bierze się kamień kotłowy w instalacji grzewczej?
Osadzanie się kamienia kotłowego to częsty i dość uciążliwy problem. Choć nazwa wskazuje na kotły gazowe, to znamy go również z czajników. Kamień kotłowy powstaje w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu zawartych w twardej wodzie. Gdy jest ona podgrzewana, wodorowęglany ulegają reakcji chemicznej, w wyniku której wytrącają się trudno rozpuszczalne węglany wapnia i magnezu. Te wytrącone związki osadzają się na powierzchniach, z którymi woda ma kontakt, takich jak grzałki, rury czy wymienniki ciepła. Im wyższa temperatura wody, tym szybszy jest ten proces rozkładu wodorowęglanów i wytrącania się kamienia kotłowego.
Kamień kotłowy w instalacji grzewczej – do czego może prowadzić?
Obecność kamienia na ściankach rur wodociągowych oraz w instalacji CO może prowadzić do zmniejszenia wydajności grzewczej, wzrostu kosztów ogrzewania oraz awarii urządzeń.
Skrystalizowany osad wapienny tworzy kleistą strukturę, która działa jak izolator, utrudniając prawidłowy przepływ ciepła od nośnika ciepła (wody) do otoczenia. W efekcie, aby osiągnąć pożądaną temperaturę w pomieszczeniach system musi pracować dłużej i intensywniej, co bezpośrednio przekłada się na wzrost kosztów ogrzewania.
Obecność kamienia przyspiesza procesy korozyjny i negatywnie wpływa na efektywną pracę zaworów, filtrów i czujników. Gdy kamień długo zalega, może doprowadzić do całkowitego zablokowania przepływu wody w rurze. Efektem tego mogą być różnego rodzaju niebezpieczne awarie, które w skrajnych przypadkach skutkują koniecznością wymiany części instalacji lub nawet całego systemu.
Jak odkamienić centralne ogrzewanie? Sposoby
Istnieje kilka skutecznych sposobów na odkamienianie instalacji centralnego ogrzewania w przypadku, gdy kamień kotłowy już się wytworzył:
Chemiczna metoda usuwania kamienia z CO za pomocą dedykowanych środków
Chemiczna metoda usuwania kamienia z instalacji centralnego ogrzewania opiera się na wprowadzeniu do instalacji odpowiednich środków chemicznych. Preparaty te skutecznie rozpuszczają i usuwają kamień z powierzchni grzewczych.
Fizyczna metoda usuwania kamienia kotłowego za pomocą pola elektromagnetycznego
Fizyczna metoda usuwania nagromadzonego kamienia i zanieczyszczeń polega na wprowadzeniu do instalacji c.o. sygnału pola elektromagnetycznego. Pole elektromagnetyczne zmienia strukturę kryształów, zapobiegając ich osadzaniu. Sygnał elektromagnetyczny jest w stanie dotrzeć nawet do najbardziej odległych elementów instalacji.
Mechaniczna metoda usuwania kamienia z systemu centralnego ogrzewania
Kolejną metodą odkamieniania rur jest mechaniczne oddziaływanie siłą wywołaną przez różne czynniki. Polega to na zeskrobywaniu, obtłukiwaniu, a także usuwaniu kamienia za pomocą wysokiego ciśnienia cieczy.
Odkamienianie centralnego ogrzewania przy użyciu pomp do płukania
Zastosowanie pomp płuczących do oczyszczania systemu centralnego ogrzewania z osadów kamienia polega na wykorzystaniu specjalnych urządzeń posiadających specyficzne dysze, które tworzą intensywny strumień wodny pod wysokim ciśnieniem. Pod ciśnieniem woda jest wtłaczana do systemu, przepływając przez rury, grzejniki oraz inne komponenty. Mocny strumień skutecznie eliminuje zgromadzone osady kamienne, rozpuszczając je lub usuwając z powierzchni. Zanieczyszczenia i kamień są następnie wypłukiwane z systemu na zewnątrz, gdzie mogą być bezpiecznie usunięte.
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w instalacji grzewczej?
Regularne płukanie i czyszczenie urządzeń grzewczych, takich jak kotły, bojlery czy wymienniki ciepła pozwoli usunąć zalegający już kamień i zapobiec jego dalszemu narastaniu.
Warto wspomnieć również o tym, że istnieją specjalne środki chemiczne, które można dodać do instalacji grzewczej zgodnie z zaleceniami producenta w celu zapobiegania powstawaniu osadów z kamienia i innych zanieczyszczeń.
Kto może wykonać czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania z kamienia i innych zanieczyszczeń?
Samodzielne usunięcie osadów kamienia i innych zanieczyszczeń z domowej instalacji centralnego ogrzewania (CO) może stanowić spore wyzwanie dla właścicieli domów. Z tego względu najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania profesjonalistom. Specjaliści od kotłów gazowych z Proserwis w Warszawie dysponują nie tylko odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, ale również specjalistycznym sprzętem, który umożliwia dokładne i bezpieczne oczyszczenie instalacji.