Jak spacerować po Piasecznie?

2

PIASECZNO W Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie ze Stanisławem Hofmanem i Dorotą Zając – autorami nowowydanej książki o Piasecznie. W ramach „Spacerownika piaseczyńskiego”, będącego pierwszym z planowanego cyklu trzech przewodników po Piasecznie i okolicach, zaproponowali oni 12 tras spacerowych związanych z historią miasta

Frekwencja na spotkaniu przerosła oczekiwania organizatorów. Bardzo szybko okazało się, że sala widowiskowa w CEM będzie pełna i trzeba będzie nawet dostawiać krzeseł tak, żeby wszyscy chętni mogli się w niej pomieścić. Piaseczyńskie spacery, które prowadzają Stanisław Hofman (licencjowany przewodnik i miłośnik historii) oraz Dorota Zając (historyk i przewodnik turystyczny), cieszą się od lat niezmiennie dużym zainteresowaniem. W zależności od pogody bierze w nich zwykle udział od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Zdarzało się jednak, że chęć wspólnej przechadzki po okolicach wyrażało naraz… prawie 200 osób.

– Przewodnik doskonale wpisuje się w nasze działania zarówno związane z rewitalizacją miasta, przestrzeni publicznych i obiektów zabytkowych, jak również przygotowywanym otwarciem nowej instytucji kultury jaką jest Muzeum Piaseczna z siedzibą w Starej Plebanii – napisał we wstępie do przewodnika Daniel Putkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno. – Mam nadzieję, że informacje oraz wskazówki jakie zawarte są w tej publikacji pomogą w odkrywaniu uroków naszego miasta. Zachęcam Państwa do zorganizowanych, jak i samodzielnych spacerów po wyznaczonych trasach.

Spotkanie w Bibliotece Głównej poprowadziła Sylwia Chojnacka-Tuzimek, wicedyrektor Biblioteki Publicznej w Piasecznie, która porozmawiała ze Stanisławem Hofmanem i Dorotą Zając o spacerowniku. Pomysł na jego stworzenie zrodził się z chęci przelania na papier prawie dwudziestoletnich doświadczeń związanych z popularnym cyklem spacerów „Jak to drzewiej bywało”. Publiczność mogła dowiedzieć się takich ciekawostek jak np. tego, że w przeszłości Piaseczno słynęło z… gorzelnictwa. Choć wybór tras do przewodnika nie był sprawą prostą, to jednak udało się ostatatecznie przygotować je w taki sposób, by się wzajemnie nie krzyżowały.

– Niektóre z nich wychodzą nawet kawałeczek poza miasto – wyjaśniał Stanisław Hofman. – Są też tak pomyślane, żeby zawsze, w dowolnym momencie, można było z nich zboczyć do jakiegoś środka lokomocji – tak żeby to było na siły każdego.

Trasy w wydanym w formacie kieszonkowym „Spacerowniku piaseczyńskim” uzupełniają mapy, historyczne zdjęcia i indeks osobowy. Na spotkaniu była możliwość zakupu książki w cenie 20 złotych i uzyskania autografów od jego autorów. O ile pierwsza część przewodnika zawiera trasy obejmujące centrum miasta i jego najbliższe okolice, to w tomie drugim opisane zostaną peryferia Piaseczna, a w trzecim – miejscowości leżące na terenie gminy Piaseczno.

Grzegorz Tylec

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię