Jak spowolnić ruch nie budując spowalniaczy?

3

KONSTANCIN-JEZIORNA Odpowiedź na to pytanie znaleźli mieszkańcy miejscowości Borowina, którzy jednomyślnie zgodzili się na ustawienie specjalnych szykan, wymuszających na kierowcach zdejmowanie nogi z gazu


Szykany w naszej miejscowości zostały wybudowane za pieniądze z funduszu sołeckiego – informuje sołtys Łukasz Wierzchucki. Od wielu lat sołtys i mieszkańcy zastanawiali się, jak poprawić bezpieczeństwo w rejonie ul. Zaleśnej, która jest główną drogą we wsi. Myślano o zastosowaniu tradycyjnych spowalniaczy, ale nie zgodził się na nie ZTM, bo drogą jeżdżą autobusy lokalnej linii L15. Kolejnym pomysłem było zastosowanie progów zwalniających typu „holenderskiego.”
Są to tak zwane progi wyspowe, przez które mogą bez problemu przejeżdżać pojazdy o szerszym rozstawie kół – tłumaczy sołtys. – To rozwiązanie również nie mogło być zastosowane w naszej miejscowości ze względu na niewystarczającą szerokość drogi – dodaje.

Dlatego w grę wchodziły tak naprawdę jedynie azyle drogowe. Pomysł został skonsultowany z wydziałem dróg, a następnie z mieszkańcami, którzy jednomyślnie go poparli.
To pierwsze takie rozwiązanie w naszej gminie – podkreśla Łukasz Wierzchucki. – Ulica Zaleśna została podzielona na krótsze odcinki, przez co samochody nie mogą się rozpędzać do dużych prędkości. Zmieniliśmy też organizację ruchu. Głęboko wierzę, że poprawi to bezpieczeństwo. Jednak na tym nie poprzestaniemy. Obecnie pracujemy nad chodnikiem i ścieżką rowerową, które są kolejnym marzeniem naszych mieszkańców. Na razie udało się zarezerwować w budżecie gminy środki na projekt takiego ciągu.

TW

3 KOMENTARZE

  1. Nie jest prawdą, że mieszkańcy jednomyślnie poparli pomysł zwężenia ulicy Zaleśnej w dwóch miejscach. Przede wszystkim, nikt nie spytał większości mieszkańców, nikt nie włączył ich do dyskusji. Decyzja zapadła ponad głowami mieszkańców.

  2. Rozwiązanie które powoduje albo jazdę z tą samą prędkością gdy się jest samemu na drodze, albo ostre hamowanie prawie do 0 gdy ktoś jedzie z naprzeciwka, a przy większym ruchu korki. Jedyne co robi to zwiększa ryzyko kolizji przy mijaniu tych „szykan”. Co innego gdyby cała droga szła wężykiem, ale przecież tak jest taniej..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię