Jak upamiętnić Wacława Gąsiorowskiego?

1

KONSTANCIN-JEZIORNA W środę odbyła się sesja nadzwyczajna rady miejskiej podczas której radni, władze gminy oraz mieszkańcy zastanawiali się, w jaki sposób najlepiej uhonorować pamięć przedwojennego sołtysa Gromady Konstancin, Wacława Gąsiorowskiego. W tym roku wypada 150. rocznica jego urodzin i 80. śmierci


O Wacławie Gąsiorowskim, nie tylko sołtysie Konstancina i wielkim społeczniku, ale także żołnierzu, dziennikarzu, utalentowanym pisarzu oraz wielkim patriocie rozmawiano już podczas poprzedniej sesji rady miejskiej. Z wnioskiem o jego upamiętnienie wystąpili wówczas radny Krzysztof Bajkowski, Konstanciński Klub Historyczny oraz Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina. Podczas środowej sesji, która odbyła się w niezwykle uroczystej oprawie, przypomniano postać tego nietuzinkowego człowieka. Sylwetkę Wacława Gąsiorowskiego w niezwykle ciekawy sposób przedstawiła dr Hanna Szaflik-Winogrodzka. Przypomniała, że były sołtys Konstancina dał się poznać m.in. jako organizator konspiracji niepodległościowej w zaborze rosyjskim. Niestety, ścigany przez carską Ochranę, został zmuszony do emigracji. Po wybuchu pierwszej wojny światowej czynnie włączył się w działalność na rzecz odrodzenia się państwa polskiego, biorąc udział w organizowaniu armii polskiej. Do kraju na stałe powrócił w 1930 roku i zamieszkał w willi „Ukrainka” w Konstancinie. Sołtysem Gromady Konstancin został w 1936 roku, piastując tę funkcję aż do śmierci, a więc 30 października 1939 roku.
– W tym czasie Wacław Gąsiorowski wprowadzał liczne udogodnienia dla mieszkańców – mówiła Hanna Szaflik-Winogrodzka. – Dbał o plażę i kąpielisko nad Jeziorką, zabiegał o elektryfikację i kanalizowanie uzdrowiska. Propagował także Konstancin jako miejscowość letniskowo-klimatyczną. Niestety, boleśnie odczuł wybuch wojny. Zmarł nagle. Został pochowany na cmentarzu w Skolimowie, a 10 lipca 2009 rada miejska podjęła decyzję o nadaniu mu honorowego obywatelstwa.

Potrafił rządzić twardą ręką

O sołtysie Gąsiorowskim mówił również Witold Rawski z Konstancińskiego Klubu Historycznego. Przypomniał, że sołtys był bardzo zaangażowany w życie lokalnej społeczności.
– Był konsekwentny w stawianiu sobie zadań i ich realizowaniu – mówił. – Wprowadził ostrą dyscyplinę finansową. Tym którzy nie płacili podatków, odcinano elektryczność i wodę. Wacław Gąsiorowski, w ramach oszczędności, nakazał wyłączenie co drugiej latarni, a w pozostałych wymianę żarówek na zużywające mniej prądu. Liczbę stróży nocnych z czterech kazał zredukować do dwóch. Po I wojnie światowej, do lat 30. Konstancin przeżywał swój najgorszy okres. Wacław Gąsiorowski go odbudował.

Gdzie powstanie aleja zasłużonych?

Drugą część sesji zdominowała dyskusja dotycząca formy upamiętnienia Wacława Gąsiorowskiego.
– Można pomyśleć o jego figurze w najbliższym otoczeniu ratusza – zaproponował Krzysztof Bajkowski. Z kolei Andrzej Cieślawski zasugerował, aby na upamiętnienie najwybitniejszych w historii Konstancina postaci przeznaczyć trakt w Parku Zdrojowym między ulicami Żeromskiego a ks. Piotra Skargi, któremu jakiś czas temu nadano nazwę Alei Miłośników Konstancina.
– To na tym odcinku miały pierwotnie zostać ustawione kamienie czy obeliski upamiętniające ważne dla naszej społeczności osoby – przypomniał Andrzej Cieślawski. – Pierwszą z tych osób mógłby być Wacław Gąsioroski, a kolejną np. hrabia Skórzewski.
Pomysł ten wielu osobom obecnym na sali również przypadł do gustu.
– Osób zasłużonych dla naszej miejscowości jest poza Wacławem Gąsiorowskim co najmniej kilka – przypomniał burmistrz Kazimierz Jańczuk. – Według mnie możemy rozważać tablice pamiątkowe umieszczone wewnątrz ratusza, ewentualnie na pierwszym piętrze willi Kamilin w Parku Zdrojowym. Pomysł, aby ustawić je przy Alei Miłośników Konstancina też uważam za dobry, bo to godne miejsce. W przyszłym roku chciałbym doprowadzić do spotkania wszystkich zainteresowanych stron i wypracować sposób upamiętnienia osób, które na to zasługują.

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię