Jak urządzić kuchnię, żeby była funkcjonalną?

0

Jeżeli samodzielnie chcesz urządzić kuchnię i zależy Ci, aby była w pełni funkcjonalna, powinieneś zapoznać się z zasadą trójkąta roboczego. Jest to koncepcja, która opiera się na przekonaniu, że najważniejsze w kuchni czynności odbywają się z udziałem trzech elementów: lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki. Elementy te powinny znajdować się w wierzchołkach trójkąta wyznaczonego na rzucie poziomym kuchni.

Czym w praktyce jest funkcjonalna kuchnia?

Funkcjonalną kuchnię najszybciej rozpoznamy po tym, że już w czasie pierwszego gotowania w niej, nic nie będzie nas denerwować. Niestety, jeśli będzie inaczej, w większości przypadków niewiele już z tym będzie można zrobić. Zainstalowane w kuchni sprzęty AGD, meble na wymiar oraz instalacje skutecznie utrudniają kolejną zmianę aranżacji kuchni. Dlatego też na etapie zastanawiania się, jak urządzić funkcjonalną kuchnię, powinniśmy pamiętać o najważniejszej zasadzie: do ważnych miejsc ma być blisko. Tę ideę pozwala zrealizować kuchenny trójkąt roboczy.

Jakie zalety ma trójkąt roboczy w kuchni?

  • Zlewozmywak, kuchenka i lodówka w zasięgu ręki lub jednego kroku — oszczędzasz czas i energię podczas obsługiwania tych sprzętów oraz przemieszczaniu się pomiędzy nimi.

  • Bezpieczeństwo — im mniejszy dystans do pokonania w kuchni, np. trzymając w ręku wrzątek, tym jest w niej bezpieczniej.

  • Ergonomia — zasada trójkąta roboczego pozwala funkcjonalnie urządzić kuchnię nawet w małym rozmiarze, priorytetowo traktując zlewozmywak, lodówkę oraz kuchenkę.

Co jeszcze jest ważne w funkcjonalnej kuchni?

  • Miejsce do przygotowywania posiłków — im większy blat roboczy, tym wygodniej w kuchni się pracuje. Minimalna długość blatu roboczego w kuchni to 100 cm.

  • Miejsce do przechowywania — meble kuchenne powinny być wyposażone w szuflady różnej wysokości, szafki cargo, a także klasyczne półki, w których przechowamy wszelkie niezbędne kuchenne sprzęty.

  • Zlewozmywak — wybierając to urządzenie do swojej kuchni, pamiętaj, że w sprzedaży są zlewozmywaki jedno i dwu komorowe, z ociekaczem i bez niego, a także wykonane ze stali lub granitu.

  • Materiał na blat kuchenny — może on być wykonany z klasycznej płyty meblowej w okleinie lub z naturalnego drewna bądź marmuru czy granitu. Oprócz ceny i wyglądu, różnią się jeszcze ciężarem, co trzeba brać pod uwagę przy konstruowaniu mebli.

  • Oświetlenie — bez względu, w jakim kształcie litery kuchnia będzie urządzona, czy będzie w niej okno, czy nie, musi mieć dobre oświetlenie. Pamiętaj też o tym, że główny blat roboczy powinien mieć swoje własne, niezależne oświetlenie, np. listwę LED.

Ergonomiczna kuchnia jest wyborem, a nie przywilejem

Poświęcając nieco czasu aranżacji wnętrz kuchennych, nawet przy ograniczonym budżecie uda Ci się fajnie urządzić nawet wąską kuchnię w mieszkaniu w bloku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię