Każdy z nas chce posłać dziecko do najlepszego przedszkola, takiego w którym nasza pociecha będzie dobrze się czuła, dużo się nauczy i rozwinie swoje zainteresowania. Podpowiadamy, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze wymarzonej placówki


Najlepiej żeby przedszkole, które wybierzemy dla naszego dziecka, znajdowało się w miarę blisko domu lub naszego miejsca pracy. Kolejne istotne kryterium to godziny otwarcia placówki – im są one bardziej elastyczne, tym lepiej. W tej chwili większość przedszkoli otwartych jest od godz. 7 do 18.

Pierwsze wrażenie

Każdy rodzic chce, aby przedszkole, było nowe, ładne, miało plac zabaw i przylegający ogród. Te elementy bez wątpienia są istotne i powinniśmy zwracać na nie uwagę, ale jeszcze ważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Dlatego też wejścia do przedszkola powinna strzec furtka z elektromagnesem. Najlepiej jeśli przy wejściu znajduje się także wideofon, dzięki któremu obsługa przedszkola może identyfikować wszystkie wchodzące do niego osoby.
Kolejną barierą powinny być drzwi wejściowe do budynku. Niektóre placówki mają także system monitoringu, pozwalający kontrolować jego najbliższe otoczenie. Obejrzyjmy najbliższe otoczenie budynku, zapytajmy czy dzieci dużo przebywają na świeżym powietrzu oraz czy znajdujące się na zewnątrz zabawki posiadają atesty.

Wnętrze budynku

Ważne jest, aby przedszkolne sale były przestronne, jasne i miały dobrą wentylację. Zapytajmy ile jest w przedszkolu grup i ile dzieci (w jakim wieku) jest w jednej grupie. Sprawdźmy czy do sal przylegają łazienki i jaki jest stan ich czystości. Poprośmy o pokazanie kuchni. Większość przedszkoli przygotowuje posiłki na miejscu, są jednak również takie, które korzystają z usług firm kateringowych. Jeśli nasze dziecko nie może jeść pewnych produktów, zapytajmy czy przedszkole jest w stanie to respektować i personalizować posiłki. Po obiedzie wiele młodszych dzieci potrzebuje odpocząć. Dlatego ważne, aby w przedszkolu były także miejsca do leżakowania.
Wiadomo, że większość dzieci trudno znosi pierwsze dni w przedszkolu. W związku z tym wiele placówek organizuje specjalne zajęcia adaptacyjne. Zapytajmy czy w wybranym przez nas przedszkolu takie zajęcia również są organizowane.

Cena ma znaczenie

W przedszkolach publicznych rodzice oprócz kosztów wyżywienia płacą także za godziny wykraczające poza podstawę programową. W przedszkolach niepublicznych, do których chodzi większość dzieci, rodzice płacą czesne, czyli stałą opłatę miesięczną w której oprócz podstawy programowej zawarta jest określona liczba zajęć. Czesne w przedszkolach niepublicznych mogą znacznie się różnić. Dlatego warto nie tylko porównywać ceny, ale także to wszystko, co się na tę cenę składa. Zwykle osobno płaci się za zajęcia dodatkowe, takie jak angielski, ceramika czy zajęcia z tańca. Jednak, tak naprawdę, każda placówka rozwiązuje to inaczej.

Kadra pedagogiczna

Program realizowany w przedszkolu powinien być zatwierdzony przez ministerstwo edukacji. Oczywiście w wielu przedszkolach jest on tylko bazą, która jest wzbogacana o szereg zajęć dodatkowych, dopasowanych do predyspozycji dzieci i rozwijających ich zainteresowania.
Duży wpływ na to, jak nasze dziecko będzie czuło się w przedszkolu, ma kadra pedagogiczna. Dlatego warto wcześniej porozmawiać z nauczycielkami, które będą zajmowały się naszymi dziećmi. Powinny to być osoby ciepłe, otwarte, wzbudzające sympatię, ale także twórcze i stanowcze, które będą potrafiły stawiać dzieciom pewne wymagania i konsekwentnie je egzekwować.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię