Jak wybrać mądrą książkę dla dzieci?

0
art. promocyjny

To nieprawda, że dzieci nie lubią czytać. Przeciwnie, bardzo chętnie rozpoczną wspaniałą przygodę z literaturą, jeśli tylko się je do niej zachęci. Innymi słowy, wystarczy wybrać dobrą, mądrą książkę dla dziecka.

Dzieci od najmłodszych lat bardzo chętnie poznają świat i zdobywają wiedzę o nim. Świetnym sposobem, aby uczyły się nowych rzeczy, a jednocześnie rozwijały zainteresowania oraz pasje, jest czytanie książek. Rynek literatury dziecięcej i młodzieżowej jest obecnie bardzo rozwinięty i bogaty, toteż wybór odpowiedniej pozycji dla naszej pociechy wcale nie jest łatwy. Jak wybrać mądrą książkę dla dzieci? Sprawdźmy!

Niech się dziecko cieszy

Na początek trzeba przekazać – oczywiście w nienachalny sposób – dziecku, że książka jest czymś fajnym, a jej czytanie stanowi świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Zachęceniem młodego człowieka do rozpoczęcia przygody z literaturą będzie zatem wręczenie mu książki na prezent. Atrakcyjność w dziecięcych oczach jeszcze bardziej zwiększy dedykacja do książki dla dzieci.

W księgarniach pełno jest obecnie książek sygnowanych jako dziecięce i młodzieżowe. Nie wszystkie jednak zawierają odpowiednie dla młodych ludzi treści, nie wszystkie też okazują się dla młodych czytelników interesujące. Zanim więc wybierzemy konkretny tytuł, zdecydowanie warto najpierw w miarę dokładnie go przejrzeć i zastanowić się, czy ta właśnie pozycja przypadnie do gustu albo nadaje się dla naszego dziecka. Korzystną opcją jest też poczytanie opinii na forach internetowych oraz artykułów zamieszczanych przez specjalistów, np. psychologów dziecięcych.

Pamiętać jednakże musimy, że nie rozwiniemy w dziecku zainteresowania czytaniem, jeśli na starcie je do niego zniechęcimy. Książka musi więc sprawiać radość DZIECKU, toteż najczęściej najlepszym wyborem będzie ta pozycja, która milusińskiemu najbardziej się podoba i wzbudza największe zainteresowanie. Chce nasze dziecko album o dinozaurach? Bardzo dobrze, właśnie w niego warto zainwestować.

Stosownie do wieku

Nie tylko jednak tematyka i treść są ważne, ale też forma samej książki. Musi ona być dobrana odpowiednio do wieku dziecka.

I tak, pozycja dla maluchów poniżej drugiego roku życia dobrana lektura powinna być praktyczna, czyli odpowiednio duża, aby dziecko mogło w miarę sprawnie posługiwać się nią samodzielnie: przewracać strony, dotykać, objąć wzrokiem. Jej treść składać się musi głównie z ilustracji prezentujące obrazy obiektów znanych dziecku, w intensywnych, kontrastujących ze sobą kolorach. Można wybrać książkę oddziałującą na zmysły, tzn. ze stronami o zróżnicowanej fakturze, z zapachowymi i dźwiękowymi elementami, które pomogą małemu człowiekowi pełniej odkrywać świat. Dla małego dziecka nadają się krótkie historie, rytmiczne wiersze, piosenki i rymowanki, które dziecko może wspólnie z dorosłym powtarzać, stymulując aparat mowy.

Dla przedszkolaka doskonałe są proste, dowcipne historie, na tyle krótkie, że dziecko może je poznać lub przeczytać wspólnie z dorosłym za jednym razem. Ich tematyka powinna być na tyle bliska doświadczeniu dziecka, aby mogło ono poznawać swoje otoczenie i chętnie je eksplorować. Tutaj zastosowanie znajdą również rymowanki i wierszyki, a także pozycje edukacyjne, które uczą liter, cyfr i kształtów. Starszym przedszkolakom można czytać historie dotyczące prostych dziecięcych problemów, rozwiązywania konfliktów czy stanów emocjonalnych, dzięki czemu dzieci sprawniej rozwiną w sobie umiejętności społecznie.

Z kolei pozycje dla uczniów szkoły podstawowej zawierać już mogą czysty tekst, niekoniecznie wzbogacany dużą ilością ilustracji, za to podzielony na rozdziały. Świetnym wyborem są książki „naukowe”, tłumaczące podstawowe zjawiska czy funkcjonowanie różnych elementów codziennego życia. W tym wieku dzieci mogą mieć już swoje ulubione książki czy bohaterów.

Jeśli chodzi o literaturę młodzieżową, to najbardziej wartościowe będą książki, odnoszące się do codziennych kłopotów, wątpliwości i rozterek nastolatków. W tej grupie wiekowej doskonałym wyborem będą pozycje, które inspirują i motywują do podejmowania nowych zadań, próbowania i testowania własnych możliwości. Młodzież zaciekawić też może literatura faktu, biografie czy wywiady.

Miłej lektury!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię