Jak wybrać najbardziej odpowiednią domenę internetową? Ciekawe końcówki

0

Domena internetowa to adres widoczny w okienku przeglądarki internetowej. Stanowi unikalny, niepowtarzalny ciąg znaków, który pozwala na jej identyfikację wśród milionów stron znajdujących się obecnie w Internecie. Ciekawa i dobrze dopasowana do profilu twojej działalności sprawi, że twoja firma będzie zapamiętana i szybko kojarzona przez odbiorców i klientów.

Jak jest zbudowany każdy adres internetowy?

Wszystkie domeny internetowe opierają się o tę samą strukturę. Adres www zawsze zawiera kilka składowych elementów. Są to:

 • skrót http lub https, który określa protokół przesyłania dokumentów w sieci internetowej. Jeśli domena jest zabezpieczona certyfikatem SSL, wtedy adres poprzedza skrót https, a jeżeli nie, w adresie znajduje się przedrostek http;
 • nazwa (np. kasiajasiak);
 • domena najwyższego poziomu, czyli TLD (ang. Top Level Domain), która skrótowo i popularnie nazywana jest również końcówką (np. .pl).

Protokołem w przykładowej domenie https://kasiajasiak.pl będzie https, nazwą – kasiajasiak, a TLD – .pl.  Warto podkreślić, że domena najwyższego poziomu może zostać zastąpiona domeną drugiego poziomu, np. w postaci com.pl. Wówczas nasza przykładowa domena miałaby postać: https://kasiajasiak.com.pl

Opłata za domenę a kwestia własności

Korzystanie z domeny internetowej zawsze wiąże się z opłatą. Wyjątkiem są oczywiście promocje, kiedy pierwszą domenę o określonym TLD można otrzymać za darmo pod warunkiem skorzystania z innych usług. Warto podkreślić, że choć często można spotkać się z określeniem „właściciel domeny internetowej”, to jednak jest ono w gruncie rzeczy nieprawdziwe. Żadnej domeny nie można wykupić na własność. Opłata za adres to abonament, który umożliwia korzystanie z domeny przez pewien umowny czas. Najczęściej jest to rok, ale może być również 2 albo nawet 3 lata.

Jeśli abonent nie uiści opłaty za kolejny okres, adres wraca do puli dostępnych domen i może zostać zarezerwowany przez innego użytkownika. Trzeba podkreślić, że powrót do wspomnianej puli nie następuje natychmiast po zakończeniu okresu umownego, dzięki czemu dotychczasowy abonent ma szansę wniesienia opłaty na kolejny okres. Przed powrotem do puli domena przechodzi w tzw. stan kwarantanny, który w zależności od TLD trwa 30, 40, a nawet 70 dni. W tym czasie można ją jeszcze przywrócić, uiszczając opłatę za kolejny okres użytkowania oraz opłatę za usługę przywrócenia adresu. Jeśli dotychczasowy użytkownik tego nie zrobi, po kwarantannie domena zostaje uwolniona i może ją wykupić każdy. W tym oczywiście dotychczasowy użytkownik.

Ciekawe TLD – sposób na dobrą domenę

Ciągły rozwój Internetu i zwiększający się zasięg sieci sprawił, że w pewnym momencie adresy krajowe, a więc domeny .pl czy domeny .de, końcówki .com i .org stały się niewystarczające. Na rynku zaczęło brakować unikalnych adresów dla nowych stron. Dlatego wprowadzono nowe TLD, których pula stale się powiększa. Powstają nowe końcówki, a te zarezerwowane do niedawna dla poszczególnych obszarów terytorialnych stają się globalne. Obecnie znani na rynku ISP (ang. Internet Service Provider), czyli dostawcy usług internetowych, poza znanymi od lat, klasycznymi, oferują również inne TLD pozwalające na bardziej kreatywne podejście do tworzenia domen. Są to m. in. takie końcówki jak:

 • art – doskonała dla artystów malarzy, rzeźbiarzy, fotografów;
 • cloud – idealna dla usług w chmurze;
 • company – świetna dla dużych firm;
 • email – dostępna od 2014 r., dobra dla stron przeznaczonych do komunikacji;
 • expert – dla ekspertów w określonej branży;
 • fit – dedykowana osobom i firmom związanym z tematyką zdrowego żywienia i aktywności fizycznej;
 • me – domena krajowa Czarnogóry, wprowadzona w 2006 r. Daje możliwość połączenia z nazwą witryny na wiele kreatywnych sposobów i nie ma ograniczeń terytorialnych;
 • site – dla usług związanych z siecią;
 • shop –  rozpoznawalna na całym świecie, idealna dla sklepu internetowego;
 • tech – wprowadzona na rynek w 2015 r., doskonała dla nowych technologii.

Dzięki dostępności ciekawych TLD możemy tworzyć nietypowe domeny, np. good.company, be.fit, moja.site czy beauty.shop.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię