Jak wygląda rynek pracy w Piasecznie?

0

Piaseczyński rynek pracy jest różnorodny i otwarty na kandydatów z wielu dziedzin zawodowych. W 2022 r. brakuje tu zarówno specjalistów związanych z przemysłem elektronicznym, kosmetycznym czy odzieżowym, jak i chociażby budowlańców czy nauczycieli. Kto jeszcze ma szansę na szybkie znalezienie pracy w Piasecznie oraz jak długo może trwać szukanie zatrudnienia? Oto podstawowe dane dotyczące warunków panujących na lokalnym rynku pracy w 2022 r.

Praca w Piasecznie i powiecie piaseczyńskim – statystyki

Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w końcu sierpnia wyniosła w Polsce 4,8%. Na tym tle województwo mazowieckie wypada korzystnie, ze wskaźnikiem bezrobocia na poziomie 4,2%. Powiat piaseczyński z kolei należy to tych części Mazowsza, w których poziom bezrobocia jest najniższy – w badanym okresie stopa bezrobocia osiągnęła wartość tylko 3,1%. To bardzo dobry prognostyk dla osób rozglądających się za pracą w mieście Piasecznie i w powiecie piaseczyńskim.

Korzystna sytuacja i dobre perspektywy pracy nie dziwią. Leżące w obrębie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego i oddalone zaledwie o 17 kilometrów od centrum Warszawy Piaseczno od lat bardzo dynamicznie rozwija się gospodarczo. Miasteczko jest wymieniane w rankingach miejscowości wyjątkowo atrakcyjnych dla prowadzenia biznesu. Rosnąca liczba inwestycji generuje znaczne zapotrzebowanie kadrowe. Z kolei silne powiązania gospodarcze ze stolicą sprawiają, że rynek pracy w Piasecznie i w Warszawie wzajemnie się uzupełniają.

W Piasecznie działa obecnie ponad 10 tys. podmiotów gospodarczych różnej wielkości – w tym dwa duże, generujące od 250 do 999 miejsc pracy i 54 średniej wielkości, ze stanem kadry rzędu 50-249 osób (zgodnie z REGON, VIII 2022). Do ważnych pracodawców należą firmy z sektora przetwórstwa przemysłowego – między innymi z branż motoryzacyjnej, RTV, maszynowej, odzieżowej, poligraficznej, kosmetycznej, materiałów budowlanych czy papierniczej.

Statystyki REGON potwierdzają różnorodność gospodarczą miasta. Blisko co piąty podmiot to sklep, hurtownia lub punkt naprawy pojazdów, a co dziesiąty – przedsiębiorstwo budowlane. Nieco ponad 15% firm zajmuje się działalnością profesjonalną, naukową lub techniczną, a blisko 7% stanowią zakłady przetwórstwa przemysłowego. Sporo jest też firm z branży informacyjno-komunikacyjnej (około 8% wszystkich działalności prowadzonych w mieście).

Zawody deficytowe w Piasecznie i okolicy

Różnorodny krajobraz gospodarczy miasta przekłada się na zapotrzebowanie na kadrę tutejszych firm. Dodatkowych informacji na temat tego, do kogo najczęściej kierowane są oferty pracy w Piasecznie oraz w powiecie piaseczyńskim, dostarcza badanie Barometr zawodów. Zgodnie z jego wynikami na 2022 r. w powiecie notuje się duży deficyt na rynku pracy:

  • listonoszy / kurierów,
  • magazynierów,
  • pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych.

W deficycie w bieżącym roku są także między innymi budowlańcy, pracownicy opieki medycznej, nauczyciele, kucharze i pomoce kuchenne, gospodarze obiektów, kierowcy, kurierzy, ślusarze, spawacze, stolarze czy ogrodnicy i sadownicy.

Jednocześnie praca w powiecie piaseczyńskim może być trudno dostępna dla przedstawicieli zawodów nadwyżkowych:

  • architektów krajobrazu,
  • pracowników administracyjnych i biurowych,
  • sekretarek i asystentów.

Aktualne oferty typu praca Piaseczno są dostępne na portalu rekrutacyjnym praca.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię