Jak zadbać o psa podczas upałów?

0

Z roku na rok średnie temperatury w Polsce rosną. W efekcie podczas tegorocznych wakacji niejednokrotnie doświadczaliśmy temperatur powyżej 30 stopni. Taka pogoda ogranicza nas niemalże w każdym aspekcie naszego życia. Czujemy się wtedy zdecydowanie gorzej zarówno w pracy jak i w domu. Nasz organizm wymaga wtedy zdecydowanie więcej nawodnienia, a na każdym kroku próbujemy się schłodzić. Korzystamy chociażby z klimatyzacji, zimnych napojów czy lodów. Przy tak dużych upałach nieustannie szukamy również cienia, gdzie temperatury są zdecydowanie niższe niż w pełnym słońcu.

Jak psy znoszą upały?

Ogromne upały doskwierają również naszym czworonogom. Konieczność wychodzenia na spacery w pełnym słońcu, ograniczony dostęp do wody, nieodpowiedni kaganiec czy sama budowa anatomiczna psa – to część przyczyn, które mogą prowadzić do przegrzania i udaru cieplnego. Psy bronią się przed wysokimi temperaturami między innymi poprzez dyszenie i odprowadzanie ciepła przez łapy i uszy. Niestety przy wysokich upałach te metody mogą być niewystarczające. Na udary słoneczne i inne tragiczne skutki upału narażone są szczególnie szczenięta, psy chore oraz starsze.

Jak zadbać o psa podczas upałów?

Nie mamy wpływu na fale ogromnych temperatur, ale możemy zrobić wiele aby zadbać w tym czasie zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i naszych czworonogów.

  • Dostęp do zimnej wody. W tym przypadku musimy brać pod uwagę to, że przy naprawdę dużych upałach woda potrafi zdecydowanie szybciej odparowywać. Gdy połączymy to ze zwiększonym zapotrzebowaniem nawodnienia naszego psa – musimy zostawić jej zdecydowanie więcej niż przy normalnych temperaturach. Zaleca się zostawianie czworonogom kilku misek napełnianych wodą, na wypadek gdyby któraś z nich została przypadkowo wylana przez naszego psa. Zimna woda będzie nie tylko chronić naszego psa przed odwonieniem, ale będzie również idealną formą schłodzenia podczas upałów!
  • Miejsce do odpoczynku z cieniem. Tak samo jak my wszyscy – psy nie powinny spędzać zbyt wiele czasu na pełnym słońcu. Dla naszego czworonoga powinniśmy przyszykować miejsce w cieniu, w którym będzie mógł odpocząć i uchronić się przed promieniami słonecznymi. Możesz wykorzystać do tego chociażby cień drzew.
  • Ograniczenie wysiłku i spacerów. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że nasze zwierzaki potrzebują spacerów niezależnie od pory roku. Nie inaczej wygląda to w kwestii wakacji, gdzie temperatury bardzo często sięgają powyżej trzydziestu stopni. Przy na prawdę dużych upałach powinniśmy przenieść zaplanowane spacery na porę wczesną lub bardzo późną. Najlepsze warunki na spacer będą dostępne wcześnie rano lub późnymi wieczorami. Całkowicie wykluczymy w tym przypadku pełne słońce i najwyższe temperatury z okolic godzin popołudniowych. Wychodząc na spacery warto również przygotować się na odpowiednie nawodnienie, zabierając chociażby miskę z butelką pełną wody. Dużym problemem może się również okazać sama trasa pieszej wycieczki. Asfalt nagrzewany przez tak duże upały – może być gorący nawet późnym wieczorem. Powinieneś wybrać na przykład trawnik lub inne drogi polne.
  • Zamiast zwykłej, suchej karmy stosuj karmę mokrą. Dla Twojego psa będzie to dodatkowa forma schłodzenia!
  • Kolejnymi opcjami na schłodzenie naszych psów w największe upały są na przykład maty chłodzące i wilgotne ręczniki. W niektórych przypadkach właściciele czworonogów inwestują również w małe baseny do których psy wskakują w dowolnym momencie. Warto zwrócić uwagę na asortyment Internetowy Sklep Zoologiczny Zoopers
  • Unikaj zakładania kagańca. Ograniczy on możliwości dyszenia i ziajania.
  • Pod żadnym pozorem nie zostawiaj swojego psa w samochodzie. Rozgrzane do czerwoności szyby samochodu mogą doprowadzić nawet do tragedii. Nigdy nie zostawiaj psa samego w aucie, nawet jeśli wychodzisz coś załatwić tylko na chwilę!

Podsumowując, przy fali ogromnych upałów powinieneś zadbać nie tylko o siebie, ale również o swoje psy. Jesteś ich opiekunem, a one liczą w tym przypadku na Twoją pomoc i są od Ciebie w tej kwestii zależne. Pamiętaj – psy bardzo często radzą sobie z wysokimi temperaturami zdecydowanie gorzej niż ludzie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię