Jak zadbać o zdrowie? Ryzyko poważnych chorób eliminują szczepienia

3

GÓRA KALWARIA Kilka dni temu w Górze Kalwarii odbyła się konferencja, podczas której zaprezentowano najnowsze badania oraz trendy w profilaktyce chorób zakaźnych


W Polsce z roku na rok odnotowuje się coraz więcej zachorowań na choroby odkleszczowe. Tylko od stycznia do końca lipca 2019 r. zarejestrowano 9 297 przypadków boreliozy oraz 85 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu, co stanowi o 16 przypadków zakażeń więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W 2018 roku zarejestrowano ponad 20 tys. zachorowań na boreliozę oraz 197 zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Szacuje się, że nawet 15 proc. kleszczy może być zakażonych wirusem KZM, powodującym nawet u 58 proc. pacjentów powikłania neurologiczne, m.in. zaburzenia mowy, zaburzenia równowagi, pogorszenie pamięci, trwały paraliż. Liczną grupą zawodową szczególnie narażoną na choroby odkleszczowe są rolnicy. Rolą samorządu może być np. zapewnianie im szczepień ochronnych.
Obecni na konferencji eksperci zwracali uwagę, że każdy z nas narażony jest na ukąszenie przez kleszcza podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu.
– W czerwcu obserwowana jest najwyższa zachorowalność na KZM, czyli miesiąc po najwyższej aktywności kleszczy, która najczęściej przypada na maj. Na szczęście przeciwko KZM można już skutecznie zabezpieczać się dzięki dostępnym szczepieniom. W przypadku boreliozy niestety leczenie nadal odbywa się jedynie poprzez antybiotykoterapię – mówił Radosław Gruss, kierownik oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.
Eksperci ostrzegali również przez infekcjami pneumokokowymi, które także mogą mieć fatalne skutki. Do grup wysokiego ryzyka zachorowań należą m.in. osoby z wrodzonymi i nabytymi zaburzeniami odporności, brakiem śledziony, chorobami nowotworowymi, cukrzycą, niewydolnością nerek, przewlekłymi chorobami płuc czy serca, a także palacze. Jedyną skuteczną metodą ochrony przed pneumokokami są również szczepienia.
Spotkanie w Górze Kalwarii zostało zorganizowane w ramach samorządowego cyklu pt. „Zdrowie Człowiek Profilaktyka” we współpracy z gminą oraz Fundacją Edukacja Sportowa.

TW

3 KOMENTARZE

  • Możemy sobie pomóc, głosując na Program nr 4:

   „Profilaktyka raka prostaty i raka piersi dla mieszkańców Powiatu Piaseczyńskiego” Program: „Szczepienia ochronne przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla mieszkańców Powiatu Piaseczyńskiego”

   Rodzaj: pula owiatowa
   Koszt: 179 000 zł
   Głównym c e l e m programu profilaktyki raka piersi i prostaty jest zwiększenie wykrywalności stanów przedrakowych i nowotworów we wczesnych stadiach zaawansowania oraz zwiększenia odsetka wyleczeń. Realizacja projektu zakłada wykonanie w ciągu 11 miesięcy 810 badań usg w równym podziale płci u 405 kobiet i 405 mężczyzn na 2 aparatach USG…(więcej o Projekcie na stronie Budżetu Obywatelskiego Powiatu)
   …..jedynym kosztem bezpłatnego skorzystania z Programu jest – zagłosowanie!
   Głosujmy do 30 wrzesnia (tylko) na Program nr 4 i nr 5 – to dobry wybór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię