Jak zawyją, to już na całego

0

POWIAT Niebawem rozpocznie się budowa systemu ostrzegania ludności powiatu przed zagrożeniami. Dźwięk z aż 71 nowych syren dotrze niemal do każdego zakątka sześciu gmin


Klęski żywiołowe, zagrożenia ze strony zakładów wykorzystujących niebezpieczne substancje, czy… naloty bombowe – między innymi przed takimi niebezpieczeństwami będzie ostrzegał nowy system alarmowy, wybudowany niezależnie od już istniejącego, wykorzystywanego przez ochotnicze straże pożarne. Jego realizację nakładają na samorządy przepisy. – Lada dzień ogłosimy przetarg na wykonanie systemu – zapowiada Agnieszka Pindelska, kierownik powiatowego Biura Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych.

Elektroniczne syreny, które będą wykorzystywane również jako głośniki do nadawania ostrzegawczych komunikatów głosowych, powiat wbuduje razem z sześcioma gminami. Urządzenia zostaną zamontowane na budynkach użyteczności publicznej, m.in. urzędach i szkołach. Szacunkowy koszt to prawie 1,2 mln zł, lwią część pokryje Unia Europejska. Prace mają zakończyć się we wrześniu.

Syreny będą uruchamiane z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Piasecznie, ale i w wyjątkowych przypadkach z Warszawy. – Nasz system będzie kompatybilny ze stołecznym – informuje Agnieszka Pindelska.

Po uruchomieniu systemu, rozpocznie się szeroka akcja edukacyjna, aby wszyscy mieszkańcy wiedzieli, co oznaczają emitowane przez głośniki dźwięki i jak się w takim przypadku zachować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię