Jaka była jakość powietrza w styczniu? W Konstancinie sam sprawdzisz.

0

KONSTANCIN-JEZIORNA Na terenie gminy Konstancin-Jeziorna działa nowoczesny system monitoringu jakości powietrza, który przez 24 godziny na dobę, mierzy poziom stężenia najgroźniejszych dla zdrowia pyłów PM2,5 i PM10. Jaka była jakość powietrza w styczniu? Tego dowiecie się z raportu, który publikuje gmina na swojej stronie.

System monitoringu jakości powietrza został uruchomiony w marcu ubiegłego roku. Składa się on z 12 czujników (ich dokładną lokalizację można sprawdzić na stronie gminy w zakładce: Środowisko/Czujniki jakości powietrza), które 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu mierzą poziom stężenia w powietrzu pyłów PM10 i PM2,5 – najgroźniejszych dla zdrowia. Mieszkańcy gminy o każdej porze mają dostęp do danych z czujników za pośrednictwem strony internetowej oraz ogólnodostępnej, bezpłatnej aplikacji mobilnej. Należy jednak pamiętać, że prezentowane dane mają jedynie charakter informacyjny. Gmina dzięki systemowi może dodatkowo zbierać dane pomiarowe za dowolny okres oraz ma dostęp do wykresów i trendów pomiarowych.

Jakość powietrza w styczniu

Według raportu średnio-dobowego stan jakości powietrza w styczniu 2022 r. utrzymywał się na poziomie dobrym lub umiarkowanym. We frakcji PM2,5 najwięcej przekroczeń zanotowano 9 i 24 stycznia, co było związane ze spadkiem temperatury oraz ciśnienia atmosferycznego, a także podwyższonym poziomem wilgotności powietrza. Takie warunki sprzyjają utrzymywaniu się niskiej emisji, której głównym źródłem jest dym będący efektem spalania paliw stałych. W styczniu najczystsze powietrze było w dniach 1–7, 13–22 oraz 25–30 stycznia. Stężenie pyłów PM10 i PM 2,5 utrzymywało się na poziomie umiarkowanym w dniach 8–12 oraz 23–24 stycznia. Szczegółowy raport za styczeń 2022 r.

Bądź na bieżąco

Aktualne dane z mierników jakości powietrza można sprawdzić na stronie konstancinjeziornia.pl w zakładce Środowisko, na platformie internetowej panel.syngeos.pl oraz w aplikacji mobilnej Syngeos – Nasze Powietrze (można ją bezpłatnie pobrać w Google Play i App Store).  Aplikacja łączy się automatycznie z najbliższym czujnikiem na podstawie uruchomionej w urządzeniu lokalizacji.

 

Źródło: konstancinjeziorna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię