POWIAT 33,7 mln zł – co najmniej tyle zamierza w tym roku wydać samorząd na budowy, rozbudowy i remonty. Poprawę odczują głównie uczniowie szkół średnich, piesi i kierowcy


Świętować w tym roku będzie na pewno społeczność Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Chyliczkowskiej w Piasecznie. To tu jesienią zostanie oddana nowa hala sportowa oraz dodatkowe sale lekcyjne. Powiat opracuje w tym roku także dokumentację generalnego remontu wnętrza placówki.

Przybędzie budynków

Nieco dłużej na halę sportową będą musieli poczekać uczniowie Zespołu Szkół (ZS) nr 1 przy ul. Szpitalnej. Z powodu zejścia wykonawcy z placu budowy, termin jej ukończenia został przesunięty na jesień 2019 roku. Z kolei dodatkowe pomieszczenia dla uczniów odbywających zajęcia praktyczne zaczną powstawać w tym roku w piaseczyńskim Rolniczym Centrum Kształcenia Ustawicznego. Natomiast o nowe skrzydło zacznie się w tym roku rozrastać siedziba ZS nr 2 przy al. Brzóz w Piasecznie. Ruszy również przebudowa Zespołu Szkół Specjalnych w Łbiskach, gdzie ma powstać dzienny dom opieki dla 30 dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie.

– Na taki sam cel zostanie wyremontowana jedna z kondygnacji dawnego budynku łączności w byłej kalwaryjskiej jednostce wojskowej – zapowiada Ksawery Gut z zarządu powiatu.

Na koniec starostwo zleci projekt rozbudowy „Budowlanki” w Górze Kalwarii o salę gimnastyczną i budynek warsztatowy. W sumie inwestycje w edukację mają pochłonąć 12,5 mln zł.

Jeśli chodzi o inne powiatowe budynki, pełną termomodernizację przejdzie Dom Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie, wystartuje także rozbudowa byłej siedziby urzędu skarbowego przy ul. Czajewicza w Piasecznie. Obok wyremontowanego budynku, w którym działa wydział transportu w ciągu dwóch lat stanie nie mniejszy gmach dla Powiatowego Urzędu Pracy i centrum aktywizacji zawodowej, a także powiatowe archiwum. Sporą kwotę włodarze przeznaczyli także na przygotowanie nowej bazy dla zarządu dróg powiatowych, który ma wyprowadzić się z Wilczej Góry (nieruchomość zostanie sprzedana).

Mosty, ronda, drogi

Jeśli chodzi o chodniki, w tym roku mają się na nie doczekać piesi wędrujący wzdłuż jezdni m.in. w Wilczynku, Wincentowie, Czarnowie, Złotokłosie, Runowie, z Szymanowa do Kawęczyna oraz po ul. Przesmyckiego w Piasecznie (chodników ma przybyć w sumie 13 km). Natomiast równiej zrobi się pod kołami aut jadących ul. Wiekowej Sosny w Zalesiu Górnym i dalej w kierunku Ustanowa. Nową, szerszą nawierzchnię zyska też trasa z Pawłowic do Kawęczyna w gminie Tarczyn. Z kolei na ul. Millenium w Głoskowie (w gminie Piaseczno) budowane będą dojazdy do mostu, a w sąsiednim Gołkowie przebudowę przejdzie skrzyżowanie obok stacji paliw Wadex (w tym miejscu powstanie rondo). W tym drugim przypadku inwestycja potrwa dłużej, ponieważ trzeba przygotować projekt i dokupić gruntu. Wysokie kwoty pochłoną również wzmocnienie mostu na Jeziorce w Chylicach (koło Piaseczna) oraz przebudowa wiaduktu kolejowego w Sierzchowie (w gminie Góra Kalwaria). Przygotowywane jest też odwodnienie podtapianego odcinka ul. Powsińskiej oraz budowa dwóch rond na granicy Konstancina-Jeziorny i Bielawy. Ogółem na polepszenie sieci dróg powiat planuje wydać w tym roku ponad 13 mln zł.

Tegoroczny budżet powiatu po stronie wydatków sięga póki co 240,5 mln zł. Z tego 45 mln zł powiat musi przekazać do budżetu państwa (jako tzw. janosikowe) na pomoc dla biedniejszych samorządów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię