Jakie konto dla firmy jednoosobowej?

0

Jednoosobowa działalność gospodarcza to sposób na kreowanie swojej marki osobistej i działanie na własny rachunek. To popularne rozwiązanie wśród freelancerów i osób zajmujących się np. rękodziełem. Jak oddzielić pieniądze firmowe od prywatnych i które konto dla działalności wybrać?

Co to jest konto firmowe?

Konto firmowe to rachunek bankowy stworzony z myślą o przedsiębiorstwach. Korzystają z niego biznesmeni niezależnie od wielkości podmiotów gospodarczych. Takie rozwiązanie pozwala uporządkować finanse i rozdzielić te osobiste od tych związanych z działalnością. Poza tym klienci mogą liczyć na wiele usług, które nie przysługują właścicielom kont osobistych.

 

Konto firmowe jest obowiązkowe dla przedsiębiorców, kiedy wykonują oni transakcje przekraczające 15 000 złotych, a także sprzedają swoje towary lub usługi innym podmiotom gospodarczym. Mimo tego poleca się uruchomienie rachunku wszystkim, nawet niewielkim firmom.

Co to jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Jednoosobowa działalność gospodarcza, w skrócie JDG, to forma prowadzenia biznesu, w której przedsiębiorca działa samodzielnie – bez udziału innych osób jako wspólników czy udziałowców. Właściciel takiej firmy jest jedyną osobą odpowiedzialną za jej funkcjonowanie. Biznesmeni w ramach JDG mogą pracować na własnych rachunek oraz w ramach kontraktów B2B z innymi biznesami.

Jakie konto wybrać dla JDG?

Aby znaleźć idealną ofertę dla swojej działalności, warto przejrzeć internetowy ranking kont dla JDG. To zestawienie, które ogromnie pomaga w podjęciu decyzji dotyczącej banku, w którym otworzy się rachunek. Witryna układa aktualne oferty w taki sposób, że wyodrębnia wszystkie kluczowe parametry każdej z nich. Jakie aspekty bierze pod uwagę?

 

  • Koszty utrzymania konta – niektóre placówki oferują całkowicie darmowe prowadzenie rachunku, a inne zwalniają z opłat po spełnieniu pewnych warunków. Warto ocenić, czy zasady cięcia kosztów będą dla danego przedsiębiorcy łatwe do osiągnięcia.
  • Opłaty za korzystanie z karty – banki zazwyczaj znoszą opłaty związane z kartą, gdy jej właściciel wykona transakcje o określonej wysokości każdego miesiąca. Gdy mu się to nie uda, to koszty za kartę wynoszą zwykle około 7 złotych.
  • Oprocentowanie wypłat z bankomatów – z bankomatów należących do danego banku można korzystać zwykle bez ograniczeń, ale gdy używa się konkurencyjnych maszyn, to nalicza się opłata. Zwykle w ofertach przedstawiona jest w ujęciu procentowym, ponieważ zależy od kwoty, jaką pobiera się z urządzenia.
  • Wysokość premii dla nowych klientów – bonusy za dołączenie to sposób banków na zdobycie jak największej liczby nowych użytkowników. Właściciele kont firmowych mogą liczyć nawet na 2-3 tysiące złotych za spełnienie określonych warunków. Zwykle trzeba np. korzystać z aplikacji mobilnej, zawrzeć umowę o produkt leasingowy, płacić kartą lub korzystać z terminalu.

 

Dla jednoosobowej działalności gospodarczej najlepszym rozwiązaniem jest konto, które da się prowadzić całkowicie za darmo. Gdy jest taka możliwość, w rankingu znajduje się specjalne zielone oznaczenie oferty. Widnieje w lewym górnym rogu danej propozycji.

 

Pierwsze trzy najlepsze opcje są wyróżnione pucharami w złotym, srebrnym i brązowym kolorze. Oznacza to, że na nie szczególnie warto zwrócić uwagę. Nieco wyżej widnieją propozycje sponsorowane, a niżej dalsze w kolejności alternatywy. Właściciel JDG może bardzo łatwo otworzyć rachunek w wybranej placówce, ponieważ po prawej stronie przy każdej ofercie jest napis „Złóż wniosek”. Po kliknięciu użytkownik przenosi się na witrynę banku.

Konto firmowe – zalety

Konto firmowe to dobra opcja dla każdego przedsiębiorcy, ponieważ pomaga uporządkować sprawy finansowe. Oddziela pieniądze prywatne od biznesowych, dzięki czemu właściciel może dokładnie monitorować przepływ środków związanych z działalnością. Łatwiej jest mu inwestować, tworzyć raporty wydatków i rozliczać się z urzędem skarbowym czy ZUS-em.

 

W przypadku kontroli konto firmowe okazuje się nieocenione. Gromadzi całą historię wpływów i wydatków przedsiębiorstwa. Dzięki niemu cały przepływ środków jest jasny i nie trzeba zbierać danych z różnych źródeł ani odseparowywać swoich prywatnych transakcji. Ponadto korzystanie z oferty bankowej dla biznesów to nie tylko rachunek, ale i szereg innych usług. Przedsiębiorcy mogą liczyć na produkty leasingowe, kredyty inwestycyjne czy usługi doświadczonych księgowych. Takie wsparcie jest znaczące niezależnie od wielkości i rozpoznawalności marki.

 

Założenie konta już na początku prowadzenia firmy pozwala od podstaw zadbać o profesjonalny wizerunek. Kiedy osoby współpracujące z przedsiębiorstwem otrzymają dane do przelewów, z pewnością docenią fakt, że środki nie wędrują na osobisty rachunek. Świadczy to o kompleksowym podejściu do kierowania biznesem. Banki oferują dziś liczne udogodnienia związane z mobilną obsługą klienta. Dzięki temu przedsiębiorcy zarządzają środkami nawet z poziomu własnego smartfona.

Założenie konta i firmy jednocześnie

Dla osób dopiero planujących założyć swoją jednoosobową działalność gospodarczą przydatna jest informacja o tym, że da się to zrobić w banku. Wiele placówek oferuje uruchomienie jednocześnie i konta, i firmy. Procedura ta może być nieco inna w każdym miejscu, ale przebiega podobnie.

 

Należy wypełnić wniosek, który wiele banków oferuje online. Oczywiście, wszystko da się zrobić także w stacjonarnych placówkach. Dokument trafia do CEIDG, gdzie rejestruje się działalność. Właściciel musi wypełnić wszelkie dane dotyczące przedsiębiorstwa i wybrać rodzaj konta, jaki go interesuje. W wymaganych informacjach znajduje się m.in. kod PKD.

 

Na tym etapie biznesmen wybiera usługi dodatkowe i podpisuje umowę z bankiem. Z tą chwilą następuje uruchomienie JDG oraz rachunku firmowego. Od tej pory właściciel może zacząć zarabiać na siebie i korzystać z wybranych wcześniej usług dopasowanych do konta. W przypadku wyboru karty płatniczej trzeba jeszcze poczekać na doręczenie jej przez kuriera lub pocztę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię