Jakie są certyfikaty znajomości języka angielskiego?

0

W pełni uzasadnionym jest stwierdzenie, że w obecnych czasach znajomość co najmniej jednego języka obcego jest nie tylko miłym dodatkiem, które można sobie wpisać do CV, ale wręcz koniecznością. Nie tylko bowiem duże, międzynarodowe korporacje wymagają umiejętności komunikatywnego porozumiewania się w języku obcym – coraz częściej nawet rodzime, niewielkie firmy potrzebują specjalistów operujących językami.

Jak wiadomo, świetnym sposobem na udokumentowanie umiejętności językowych jest stosowny certyfikat. Nie jest również tajemnicą, iż wciąż największą popularnością cieszy się język angielski. Dlatego też w dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić najpopularniejsze certyfikaty znajomości tego języka.

1. CAE
Pierwszy certyfikat – CAE (Certificate in Advance English) jest dla osób, które znają język angielski na poziomie C1. Jego koszt oscyluje w granicach 600-700 złotych i jest ważny bezterminowo. CAE w szczególności jest przydatny dla osób, które marzą o studiach za granicą w krajach anglojęzycznych – jego posiadanie jest na niektórych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych lub Anglii wymagane. Egzamin ten składa się z czterech części: czytania i rozumienia tekstu, pisania, słuchania oraz mówienia. Łącznie egzamin trwa 4 godziny. Certyfikat CAE pozwala również zaliczyć zajęcia z języka angielskiego na polskich uczelniach bez konieczności uczestniczenia w nich. Można więc dzięki niemu zaoszczędzić nieco czasu i spożytkować go na interesujące nas aktywności!

2. FCE
Certyfikat FCE (First Cerificate English) potwierdza znajomość angielskiego na średniozaawansowanym poziomie, czyli tak zwanym B2. Skład egzaminu jest szerszy niż w przypadku egzaminu CAE i obejmuje czytanie ze zrozumieniem, mówienie, pisanie i słuchanie oraz test z gramatyki. Podobnie jak CAE, FCE kosztuje około 600-700 złotych i jest ważny bezterminowo. Również i ten certyfikat zwalnia z zajęć z języka obcego na uczelniach wyższych w naszym kraju.

3. TOEFL
Test of English as a Foreign Language (TOEFL) generalnie nie potwierdza znajomości języka angielskiego na konkretnym poziomie – poziom określany jest uzyskanym wynikiem. Im wyższy, tym wyższy poziom w granicach pomiędzy A1 do C2. Egzamin TOEFL jest nieco droższy od dwóch poprzednich – kosztuje około 800 złotych i jest ważny przez dwa lata.

4. CPE
CPE, czyli Cerificate of Proficiency in English potwierdza biegłą znajomość angielskiego na poziomie C2. CPE kosztuje około 700 – 750 złotych i jest ważny dożywotnio. Co niezwykle istotne, warto do niego podejść, gdyż nawet w przypadku uzyskania gorszego wyniku, oscylującego w granicach pomiędzy 55-59 % punktów, otrzymać można certyfikat CAE, który również uchodzi za prestiżowy i przydatny.

5. IELTS
Ostatnim z certyfikatów, o których chcielibyśmy wspomnieć, jest IELTS, czyli International English Language Testing System. Istnieje wiele różnych certyfikatów IELTS – Academic, dla osób chcących studiować w krajach anglojęzycznych, General Training – dla osób chcących uczyć się w takich krajach, ale na poziomie niższym niż uniwersytet, czy też Life Skills (A1 / B1) przeznaczony dla tych, którzy mają zamiar zamieszkać w Wielkiej Brytanii. Koszt egzaminu oscyluje w granicach 700 – 950 zł, zaś sam certyfikat zachowuje ważność przez okres 2 lat.

W celu podsumowania warto nadmienić, iż posiadanie certyfikatu niejako ułatwia w życiu codziennym wykazanie znajomości języka obcego. Zapewne rekruter zobaczywszy, iż kandydat ma certyfikat CAE, nie będzie marnował czasu na sprawdzenie umiejętności językowych. W tym miejscu gorąco zachęcamy do zapoznania się z serwisem Buki.org, na którym szybko można znaleźć korepetytora z języka angielskiego, który pomoże przygotować się do egzaminu. Wystarczy wpisać w pole wyszukiwarki: przygotowanie do egzaminu IELTS i w oka mgnieniu wyświetlą się propozycje konkretnych nauczycieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię