Jakie są plany inwestycyjne gminy na przyszły rok? Postanowiliśmy to sprawdzić

1

LESZNOWOLA Znamy już założenia budżetowe w większości gmin powiatu piaseczyńskiego. W Lesznowoli pieniędzy do wydania jest sporo, niestety tylko niewielka ich część pójdzie na inwestycje…


W projekcie budżetu, który zostanie uchwalony na najbliższej sesji rady gminy, spodziewane dochody określono na niemal 268 mln zł, zaś wydatki na niemal 275 mln zł. Z tego wydatki bieżące mają wynieść ponad 250 mln zł, zaś majątkowe – nieco ponad 24 mln zł. I właśnie ta ostatnia pozycja powinna najbardziej interesować mieszkańców, bo są to pieniądze zarezerwowane w przyszłym roku na inwestycje. Ponad 7 mln zł gmina planuje wydać na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej. Najwięcej, bo ponad 5,6 mln zł pochłonie budowa kanalizacji w Stefanowie, Kolonii Warszawskiej, a także części Wólki Kosowskiej i Marysina. Ponad 12 mln zł zarezerwowano na drogi. 0,5 mln zł ma kosztować przebudowa drogi 721 w Kolonii Lesznowola i Starej Iwicznej. Chodzi o wykonanie dwóch zatok przystankowych i ścieżki pieszo-rowerowej. 0,7 mln zł ma stanowić też dotacja dla samorządu województwa mazowieckiego przeznaczona na wybudowanie drogi 721 bis. A jakie drogi gminne doczekają się w przyszłym roku przebudowy? Przede wszystkim będzie to ulica Wąska na granicy z gminą Tarczyn o której już pisaliśmy w kontekście 3,8-milionowego dofinansowania w ramach programu Polski Ład (choć inwestycja ma kosztować 4 mln zł, gmina ze swoich środków wyda na nią jedynie 200 tys. zł). Szkoda, że droga przy której mieszka raptem kilkanaście osób (w tym jeden z radnych)… zajmuje priorytetowe miejsce na liście gminnych inwestycji drogowych na przyszły rok. Szczerze mówiąc, to pozostałe plany gminy w tym zakresie nie powalają. 900 tys. zł zostało zarezerwowane na wykonanie nalewki asfaltowej na ul. Fabrycznej w Łoziskach, ponad 1,5 mln zł ma pójść na budowę ronda na skrzyżowaniu 7 dróg w Nowej Iwicznej (inwestycja jest już realizowana) i 450 tys. zł na zrobienie I etapu ul. Przyleśnej w Wilczej Górze. I jeszcze za 322 tys. zł gmina chce zaprojektować i wybudować ul. Wilgi, Gołębią i Storczykową w Zgorzale i Nowej Woli. Pozostałe pozycje w dziale „Drogi” to tak naprawdę projekty. Prawdę mówiąc to niewiele jak na prężnie rozwijającą się podwarszawską gminę o budżecie wynoszącym około 270 mln zł! Ale zostawmy już te nieszczęsne drogi. Za 0,7 mln zł planowana jest rozbudowa szkoły w Łazach (chodzi o zrobienie jadalni), a za 100 tys. zł projekt zespołu boisk przy szkole w Zamieniu. Oprócz tego 0,5 mln zł ma pochłonąć odwodnienie ul. Różanej w Łazach i prawie 1,6 mln zł wydatki na termomodernizację i wymianę pieców w ramach programu „Czyste powietrze”. 336 tys. zł zarezerwowano też w budżecie na budowę targowiska. I to w zasadzie koniec planowanych w przyszłym roku inwestycji, do których dochodzą oczywiście liczne projekty. Przeglądając ten budżet nie sposób oprzeć się wrażeniu, że gmina bardzo liczy na sprzedaż gruntów po KPGO Mysiadło. Uzyskane z nich środki, być może nawet 250 mln zł, z pewnością przyczyniłyby się także do zwiększenia pakietu inwestycji.

TW

1 KOMENTARZ

 1. „Szkoda, że droga przy której mieszka raptem kilkanaście osób (w tym jeden z radnych)… zajmuje priorytetowe miejsce na liście gminnych inwestycji drogowych na przyszły rok”
  =============================
  Pozwolę sobie zauważyć, że Szanowny Pan Redaktor w tym momencie zmieszał informację z własnym komentarzem.

  Poza tym zupełnie nie rozumiem, czemu redaktor TW uważa, że radny powinien mieszkać przy jakiejś wąskiej – sądząc z nazwy – a zapewne też błotnistej ulicy.

  Nie po to radny starał się o funkcję radnego, żeby nadal zamieszkiwać w jakiejś – za przeproszeniem – koziej dupie.

  A jak Naród go wybrał w uznaniu jego niewątpliwych zasług, to należy przypuszczać, że Naród pragnie, żeby jego wybraniec żył jako ten pączek w maśle, a już na pewno nie chciałby, żeby ten pączek zamieszkiwał przy wąskiej i błotnistej ulicy.
  Vox populi, vox Dei. Roma locuta, causa finita, redaktorze Wojciuk 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię