Jan Ebert ps. Ryś obchodzi 90. urodziny

2

PIASECZNO Bukiet kwiatów wraz z dyplomem i słodkimi upominkami pan Jan Ebert otrzymał od włodarzy gminy z okazji swoich 90. urodzin, obchodzonych 28 maja. W czasie Powstania Warszawskiego pan Jan był strzelcem w Pułku „Baszta”, Batalionie „Olza”, kompanii O-2 „Misiewicza”. Obecnie mieszka na terenie gminy Piaseczno.

Panu Janowi Ebertowi składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności. Pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego to wyraz troski o to, aby ich dzieło, które wnieśli w odzyskanie przez Polskę niepodległości, nie było zapomniane. Swoją cegiełkę dokłada także samorząd Piaseczna czyniąc starania na rzecz otwarcia Muzeum rodziny Zawadzkich i Szarych Szeregów w Piasecznie – Zalesiu Dolnym – mówi burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz.

Pan Jan Ebert, pseudonim “Ryś”, po wojnie przez 10 lat mieszkał i uczył się w Milanówku. Maturę uzyskał w 1949 roku w warszawskim Liceum im. Hugo Kołłątaja. Studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej (później, od chwili utworzenia, na Wydziale Łączności). Dyplom inżyniera elektronika uzyskał w 1953 roku, a magistra inżyniera w 1956 roku. Od 1951 roku, już podczas studiów, pracował w Katedrze Urządzeń Radiotechnicznych pod kierunkiem profesora Stanisława Ryżki. Zajmował kolejno stanowiska: asystenta, adiunkta, profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego. Stopień naukowy doktora inżyniera nauk technicznych otrzymał w 1963. Przez cały okres zatrudnienia na Politechnice Warszawskiej (ponad 50 lat) Jan T. Ebert był ściśle związany z Wydziałem – o kolejnych nazwach – Łączności, Elektroniki, a obecnie Elektroniki i Technik Informacyjnych, biorąc żywy udział w pracy dla środowiska akademickiego. W 1982 roku otrzymał tytuł i stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 1984 roku został wybrany na dziekana Wydziału Elektroniki, którą to funkcję pełnił przez 2 kadencje (do 1990 roku), inicjując reformę kształcenia na Wydziale. Prywatnie: jest żonaty, ma dwóch synów, ośmioro wnucząt i ośmioro prawnucząt. Wolny czas spędza najchętniej uprawiając żeglarstwo oraz turystykę górską i krajoznawczą. Interesuje się także architekturą.

Odznaczenia i wyróżnienia:
Warszawski Krzyż Powstańczy (1983), Krzyż Armii Krajowej (1986), Złoty Krzyż Zasługi (1973), Krzyż Kawalerski Orderu Odroczenia Polski,(1984), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1994) Medal Komisji Edukacji Narodowej (1988), srebrny i złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” (1990). Za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne otrzymał 6 nagród Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, nagrodę Ministra Obrony Narodowej oraz wiele nagród Rektora Politechniki Warszawskiej. W 2002 roku został odznaczony Medalem Politechniki Warszawskiej.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z panem Janem Ebertem, który przeprowadził Mieczysław Rybicki 20 października 2009 roku. Rozmowa jest częścią Archiwum historii mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Źródło: piaseczno.eu

2 KOMENTARZE

  1. Jeżeli obchodzi 90 urodziny to na dzień powstania Warszawskiego miał 13 lat. Wiem że w powstaniu brały udział również dzieci ale chyba nie jako żołnierz AK.

  2. Jeżeli dziś ma 90 lat to na dzień powstania miał 13 lat. Wiem że w powstaniu brały udział również dzieci ale chyba nie jako żołnierz AK.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię