Jasna strona mocy w Hugonówce

0

KONSTANCIN-JEZIORNA Do 16 września w Konstancińskim Domu Kultury przy ul. Mostowej 15 można oglądać wyjątkową wystawę rzeźb i rysunków „Jasna strona mocy…” znakomitej artystki Beaty Czapskiej. Na ekspozycję w Hugonówce składa się blisko 50 rzeźb oraz rysunki prezentujące świat fauny i flory


Twórczość utalentowanej polsko-francuskiej artystki skupia się przede wszystkim na świecie dzikich zwierząt i próbach uchwycenia ich niezależności charakterystycznej dla życia w naturze. W zwierzętach Beata Czapska odkrywa cechy właściwe ludziom. Niezwykłą siłę wyrazu uzyskuje poprzez specyficzną, syntetyczną interpretację formy, a także dobór materiału, którym najczęściej jest kamień. Wśród kamieni najchętniej wykorzystuje marmur, granit, bazalt, piaskowiec ale, także kamienie o intensywnych barwach i zróżnicowanej przejrzystości, takie jak alabaster, amazonit, azuryt, kwarc, lapis lazuli, magnezyt, porfir, sjenit czy serpentynit. Nadaje to jej dziełom rzadko spotykany w sztuce współczesnej rys elegancji. Poza fauną i florą rzeźbi także postacie ludzkie oraz tworzy portrety w kamieniu i brązie.
Beata Czapska urodziła się w Warszawie, studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, a następnie, w 1974 roku, wyjechała do Paryża, gdzie mieszka do dziś. Dotychczas pokazywała swoje prace na ponad 80 wystawach we Francji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwajcarii i Chinach. Wiele z jej rzeźb znajduje się w kolekcjach prywatnych i publicznych we Francji, Polsce, Belgii, Niemczech, Izraelu, USA, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Egipcie, Chinach i na Węgrzech.
Artystka jest członkiem francuskiego związku artystów i plastyków „Maison des Artistes” i polskiego ZPAP. Wystawa jest czynna od wtorku do niedzieli, w godz. 11-18. Wstęp wolny.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię