Jazda konna w gminie Piaseczno

1

PIASECZNO Jazda konna należy od lat do grupy sportów elitarnych – głównie ze względu na znaczne środki finansowe, które trzeba przeznaczyć na to, by móc ją uprawiać profesjonalnie. Na terenie gminy Piaseczno nie brakuje jednak wielu miłośników tej dyscypliny


Koszty związane z jeździectwem dotyczą, przede wszystkim, zakupu konia, utrzymania go i wytrenowania. Do tego dochodzi również odpowiedni strój i koszt nauki jazdy, ale prawdziwa pasja jest w stanie pokonać wszelkie ograniczenia, również te o charakterze materialnym. Miłość do koni przekazywana jest często z pokolenia na pokolenie – umożliwia regularny kontakt nie tylko ze wspaniałymi zwierzętami, ale i dziką przyrodą, ucząc przy tym samodyscypliny, cierpliwości i pokory.

W 1989 roku w Piasecznie powstała sekcja jeździecka działająca w ramach klubu KS Polkolor. Niestety, obecnie większość stajni i klubów jeździeckich zlokalizowanych jest na obrzeżach gminy. Chętni mogą jednak skorzystać z bogatej oferty, między innymi, Klubu Jeździeckiego Aldragho (Józefosław), Akademii Jazdy Konnej ABC (Siedliska), Besthorses – Nauki Jazdy Konnej, Klubu Jeździeckiego Delfin (Piaseczno), Equus – Stadniny Koni (Żabieniec), Klubu Jeździeckiego Pony (Złotokłos), Poster Piaseczno (sekcja jeździecka), Klubu Jeździeckiego Szumawa (Piaseczno), Stajni Aland (Wólka Kozodawska), Stajni Chojnów, Stajni Łbiska czy Stajni Piaseczno.


Klub Jeździecki Aldragho organizuje też cykliczne regionalne zawody w skokach przez przeszkody, podczas których można zdobyć punkty do Ligi Warszawy i Mazowsza, a patronat honorowy nad imprezą obejmuje najczęściej Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.
W ośrodku znajdują się, między innymi, pensjonat dla koni, szkoła jazdy konnej dla dzieci i młodzieży, kryta ujeżdżalnia, karuzela dla koni, czworobok konkursowy, place treningowe oraz padoki, a zajęcia i treningi prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę instruktorską. Trenujący w Aldragho mogą poszczycić się licznymi sukcesami, o czym najdobitniej świadczy fakt, że w 2019 roku klub znalazł się na drugim miejscu Ogólnopolskim Rankingu Ministerstwa Sportu, do czego doszło kolejne drugie miejsce – tym razem na Mazowszu, za liczbę zdobytych trzy lata temu medali. Do szczególnie utalentowanych zawodniczek należy Ewa Macieszczak, która otrzymała od PZJ prestiżowe wyróżnienie za świetne wyniki w skokach i ujeżdżaniu. Do innych utytułowanych zawodników związanych z klubem z Józefosławia należą: Julia Chęcińska, Barbara Dzierżyńska, Matylka Grzelczak, Julia Kapel, Alicja Lipkowska, Nina Makowska, Marta Matwijów, Lena Oleszkiewicz i Małgorzata Urbańska.

Opr. na podstawie książki Agnieszki Cubały „Sportowe dzieje Piaseczna”

1 KOMENTARZ

 1. „Jazda konna należy od lat do grupy sportów elitarnych – głównie ze względu na znaczne środki finansowe, które trzeba przeznaczyć na to, by móc ją uprawiać (…) Koszty związane z jeździectwem dotyczą, przede wszystkim, zakupu konia, utrzymania go i wytrenowania. Do tego dochodzi również odpowiedni strój i koszt nauki jazdy”
  ====================================
  Wiadomo, że każdy obywatel chciałby dołączyć do elity.
  Nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać.
  Wystarczy mieć otwarty umysł o odrobinę nonkonformistycznego podejścia do rzeczywistości.
  Otóż 30-kilogramowego prosiaka można kupić już za niewiele ponad 200 PLN. Takiego prosiaczka można umieścić nawet na balkonie. Potem przez jakiś karmić byle czym, aż wyrośnie z niego dorodny wieprz, którego już można dosiąść…
  Jazda świnna jest nie mniej ekscytująca, niż konna. W dzieciństwie sam próbowałem. Hardkor! 🙂

  P.S. Elitarna jazda świnna ma też dodatkowy istotny atut – spada się ze znacznie mniejszej wysokości 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię