Jerozolima w centrum Góry Kalwarii

7

GÓRA KALWARIA Mieszkańcy w sobotę 13 kwietnia wystawią na kalwaryjskim rynku Misterium Męki Pańskiej. Widowisko, nieco inne od poprzednich, rozpocznie się o godz. 15.00. Tego samego dnia wzdłuż dawnych kramów będzie mieć miejsce Wielkanocny Jarmark Rękodzieła i Zdrowej Żywności. Serdecznie zapraszamy na obydwa wydarzenia.

Aktorzy w tym roku odegrają dwie nowe sceny. Po tym, jak przed kościołem Na Górce tradycyjnie zostanie odczytany XVIII-wieczny dekret o skazaniu Jezusa na śmierć, spektakl przeniesie się na ulicę 3 Maja. Tam, naprzeciwko rynku, obejrzymy modlitwę Chrystusa
w Ogrójcu. Następnie, koło ratusza, przedstawione zostanie Jego przesłuchanie przez Sanhedryn. Dopiero potem rozegra się znana już scena zaparcia się Mistrza z Nazaretu przez apostoła Piotra (ul. Piłsudskiego). Nowością jest też m.in. wplecenie w Misterium „Gorzkich żali” i „Koronki do Miłosierdzia Bożego”.
Widowisko zobaczymy już po raz dziewiąty (w XXI wieku, bo przecież odbywało się w naszym mieście w XVII i XVIII stuleciu). Główny organizator to lokalne Bractwo Misterium Męki Pańskiej.
Zmianą jest również przeniesienie corocznego Wielkanocnego Jarmarku Rękodzieła i Zdrowej Żywności z Niedzieli Palmowej na poprzedzającą ją sobotę. Wydarzenie potrwa od 9.00 do 17.00. Stoiska tradycyjnie staną przy ul. 3 Maja (na odcinku między Ratuszową a ks. Sajny).
Uwaga, ze względu na Misterium i Jarmark 13 kwietnia od godz. 7 do 20 zamknięte będą ulice 3 Maja i Ratuszowa oraz odcinek ul. Piłsudskiego. Prosimy  o niepozostawianie tam aut na ten czas. Widzów zachęcamy zaś do parkowania na targowisku przy ul. Mariańskiej (autobusy) i placu manewrowym za ośrodkiem zdrowia przy ul. Białka (samochody osobowe).
We wspomnianych godzinach autobusy komunikacji publicznej, zamiast na rynku, zatrzymywać się będą przy ul. ks. Sajny, obok kościoła.

7 KOMENTARZE

  1. Piękna sprawa, i piękna nazwa miasta. Jest czym się szczycić.
    A śmierć Jezusa jest dowodem na miłosierdzie Boga – nawet w stosunku do największych grzeszników.
    Jest nadzieją dla wszystkich, którzy to miłosierdzie chcą przyjąć.
    Życzę wszystkim aby potrafili się na to zdobyć jeżeli nie dziś to może pod koniec swojej drogi doczesnej.

  2. Niegdyś Nowa Jerozolima, dzisiaj Góra Kalwaria. Wspaniała inicjatywa ludzi wierzących, kochających Jezusa i swoje miasto. Dzięki Wam wiara w narodzie nie zginie, pielęgnujcie tę tradycję. Niestety coraz więcej polskich rodzin zapomina o narodowych tradycjach, kulturze i religii, a tak dobrze jest znać swoją tożsamość.

  3. Też Jarusiu – Gdyby np. Jakiś “artysta” palił albo deptał biblię czy inny “artysta” wieszał papieża to pewnie byś klaskał uszami ze szczęścia? A że to tylko chrześcijańskie, piękne a zarazem trudne widowisko Misterium Męki Pańskiej to już źle? Z wielkim zniecierpliwieniem czekam na artystów “eksperymentujących” z koranem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię