Jest autobus, nadal brakuje przystanków

3

PIASECZNO/GÓRA KALWARIA Od kilku miesięcy mieszkańcy zgłaszają problem niedostatecznej liczby przystanków na trasie autobusu L13, łączącego Piaseczno z Górą Kalwarią. Okazuje się, że gminy nie mogą ustawiać ich tam, gdzie są potrzebne, bo wszystkie zaproponowane lokalizacje muszą zatwierdzać najpierw zarządcy dróg, którzy zgłaszają uwagi i mają własne preferencje dotyczące peronów przystankowych


Jakiś czas temu pisaliśmy o braku przystanku L13 w Pilawie (dotyczyło to autobusu powrotnego z Góry Kalwarii), na co zwracało uwagę wielu mieszkańców. Autobus zatrzymywał się w Solcu, a potem od razu w Zalesiu Górnym. Omijał stary przystanek przy drodze 79 w Pilawie (przy barze z grochówką), który wprawdzie istniał, ale na jego udostępnienie podróżnym, z uwagi na zły stan techniczny, nie zgadzał się ZTM. W kwietniu gmina zmodernizowała platformę przystankową.
ZTM zatwierdził wykonane przez nas modyfikacje i ten przystanek jest już dostępny – informuje Bogdan Krawczyk z gminnego wydziału utrzymania infrastruktury i transportu publicznego. Do gminy wpłynęły też wnioski mieszkańców o ustawienie przystanku przy skrzyżowaniu ulicy Klonowej z ulicą Braci Czapskich w Pilawie. „Właścicielem” Klonowej jest Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Jak udało się nam ustalić, negocjacje z MZDW trwają, ale do ich pozytywnego zakończenia jeszcze daleka droga.
W Pilawie gmina Piaseczno mimo wszystko uruchomiła jeden przystanek, a co z przystankami na terenie Góry Kalwarii: w Baniosze, Tomicach, Mikówcu czy przy basenie – pyta pan Sebastian. Jakiś czas temu podobne pytanie zadał nam pan Ryszard, mieszkaniec Marek Grójeckich.
Nie wiem po co jest ten autobus, skoro nie da się do niego wsiąść – denerwował się. – To połączenie miało ułatwić ludziom życie, a stało się odwrotnie. Tak bardzo cieszyliśmy się z tego autobusu…
W odpowiedzi Piotr Chmielewski, rzecznik górokalwaryjskiego ratusza wyjaśniał, że gmina od ponad roku rozmawia o nowych przystankach z MZDW i GDDKiA, zarządcą drogi 79.
Trudność polega na tym, że nie ma zgodności co do warunków technicznych, jakie powinny zostać spełnione, aby perony przystankowe mogły powstać – mówił kilka tygodni temu Piotr Chmielewski. Gmina wierzy jednak, że uda się w końcu osiągnąć porozumienie i przy drogach pojawią się nowe, tak bardzo oczekiwane przez podróżnych przystanki.

TW

3 KOMENTARZE

 1. Zróbmy przystanki co skrzyżowanie albo pod każdym domem. W Pilawie tak dużo ludzi chciało przystanek a wsiada jedna osoba dziennie.

 2. Przystanek ,a właściwie słupek W Górze Kalwarii taki czerwony przy sklepie Gaga stoi na środku chodnika.
  Wszyscy powinni się uczyć i brać przykład z góry kalwaryji.

 3. „Jest autobus, nadal brakuje przystanków”
  ==========================
  Szok i niedowierzanie (ale jak piszą, to widać musi być prawda).
  Znaczy, że kierowca autobusu musi jeździć przez bite 8 godzin bez zatrzymywania się?!
  Czy Pan Redaktor mógłby nam przybliżyć, gdzie on się w tym czasie załatwia?
  Pampersy czy wiadro pod siedzeniem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię