Jesteś właścicielem świeżo zakupionego auta? Musisz to sprawdzić

0

Zakup nowego samochodu dla większości osób jest ważnym wydarzeniem. Dlatego po jego dokonaniu zazwyczaj koncentrują swoją uwagę na nowym nabytku, nie myśląc o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą niedopełnienie formalności. Zanim usiądziesz za kierownicą i wyruszysz w pierwszą trasę sprawdź, jakie są Twoje obowiązki jako nowego właściciela i podejmij odpowiednie działania, aby je spełnić.

Pamiętaj o umowie kupna-sprzedaży

Pierwszym krokiem, jaki wiąże się z zakupem nowego samochodu, jest zadbanie o wszystkie formalne aspekty transakcji. Miejsca i sytuacje, w których możesz wejść w posiadanie auta są różne, począwszy od firmowego salonu, przez giełdę czy komis, po zakup wprost z ogłoszenia. W każdym z tych przypadków upewnienie się, że kupujesz pojazd legalnie, stanowi dla Ciebie zabezpieczenie przed późniejszymi konsekwencjami.
O ile w przypadku firmowego salonu ryzyko nieprawidłowości jest minimalne, o tyle tzw. zakup „z ręki do ręki” może dotyczyć auta pochodzącego z kradzieży czy sprzedanego przez osobę, które nie ma do tego uprawnień. Jeśli nie chcesz stracić swojego nabytku, ponosić konsekwencji finansowych lub prawnychpostaraj się o spisanie formalnej umowy kupna-sprzedaży zweryfikowanej przez prawnika. Konieczne będzie również opłacenie podatku w wysokości 2% wartości pojazdu.

Przerejestrowanie samochodu na pierwszym miejscu

Podstawowym obowiązkiem nowego właściciela pojazdu jest jego przerejestrowanie go lub też zarejestrowanie po raz pierwszy, jeśli auto jest nowe. Przepisy określają termin, w jakim musisz tego dokonać. Wynosi on 30 dni. Urzędem odpowiedzialnym za rejestrację jest wydział komunikacji odpowiedni dla miejsca zamieszkania. W celu dopełnienia formalności przygotuj następujące dokumenty:

  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • dowód osobisty,
  • umowę kupna-sprzedaży,
  • dowód rejestracyjny (w przypadku aut używanych),
  • kartę pojazdu, jeśli została wydana,
  • tablice rejestracyjne,
  • dowód opłacenia składki OC,
  • potwierdzenie wniesienia opłaty komunikacyjnej.

Wnioski o rejestrację zazwyczaj są dostępne na stronie internetowej danego urzędu. Formularz możesz też pobrać bezpośrednio w oddziale.

Przedstawiona lista dotyczy sytuacji, kiedy przerejestrowujesz pojazd kupiony z drugiej ręki. W przypadku zakupu nowego auta nie będziesz dysponować dowodem rejestracyjnym. Nie zawsze też jest konieczna zmiana tablic rejestracyjnych. Jeśli poprzedni właściciel mieszkał w tym samym powiecie, możesz zachować dotychczasowe numery. Koszty związane z przerejestrowaniem będą wówczas niższe.

Sprawdź status polisy OC

Obowiązkiem każdego właściciela samochodu jest wykupienie ubezpieczenia OC. Jeśli transakcji dokonujesz w salonie, zazwyczaj polisa jest wliczona w pakiet oferowanych usług. Oczywiście to Ty decydujesz, w jakim towarzystwie chcesz ją wykupić, dlatego możesz zrezygnować z oferty i poszukać ubezpieczyciela na własna rękę.
Gdy kupujesz auto używane, możesz spodziewać się, że jego właściciel wykupił polisę OC. Dlatego zanim sięgniesz po telefon i poszukasz nowej oferty, sprawdź, jaki jest termin jej ważności. Często zdarza się, że sprzedający wykupił OC miesiąc czy dwa przed wystawieniem pojazdu, a ubezpieczenie jest ważne jeszcze przez wiele miesięcy. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/kupujesz-samochod-pamietaj-o-obowiazkach-nowego-wlasciciela/.
Sprawdzenie ważności OC jest niezwykle istotne ze względu na kary, jakie grożą za jazdę bez ważnego ubezpieczenia. Dlatego warto upewnić się, że wszystkie formalności zostały dopełnione, a przypadkowa kontrola nie narazi Cię na wysokie kary finansowe. Zgodnie z obowiązującymi stawkami poniesiesz wówczas znacznie wyższe koszty niż w przypadku wykupienia OC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię