Od 15 lutego mieszkańcy Mazowsza mogą zgłaszać się do bezpłatnego programu w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2.

 

Z danych statystycznych wynika, że w Polsce na cukrzycę typu 2 cierpi ponad 2 mln osób, a Mazowsze plasuje się na drugim miejscu w kraju pod względem najwyższej zapadalności na tę chorobę. Cukrzyca może może doprowadzić do poważnych powikłań, dlatego ważne jest żeby choroba została zdiagnozowana i była leczona, a pacjenci odpowiednio wyedukowani.

Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2 prowadzony jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Świadczenia zaplanowane w Programie

Mieszkańcy województwa mazowieckiego w wieku 45-59 po zakwalifikowaniu się do programu będą mieli wykonane badanie glikemii na czczo (FPG). Uczestnik z prawidłowym wynikiem badania oraz stwierdzonym czynnikiem ryzyka w postaci nadwagi lub otyłości będzie miał możliwość uczestnictwa w wykładach edukacyjnych prowadzonych w formie grupowej, natomiast uczestnik programu, u którego stwierdzony zostanie stan przedcukrzycowy lub cukrzyca będzie miał okazję skorzystać z wykładów edukacyjnych lub konsultacji dietetycznych w zależności od wystąpienia czynników ryzyka. W programie przewidziane zostały również konsultacje lekarskie.

 Jak zgłaszać chęć uczestnictwa w Programie

Najbliższą placówką, która będzie świadczyć usługi w ramach tego Programu jest Samodzielny Publiczny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nadarzynie.
Zgłoszenia przyjmowane będą od 15 lutego br. telefonicznie:

 •  tel. (22) 729 81 28
 •  tel. (22) 739 48 40

Z osobami, które zgłoszą chęć uczestnictwa będzie się kontaktował personel ZOZ w Nadarzynie.

Więcej informacji o programie:

https://www.mazovia.pl/zdrowie/riorytetowedziaaniawojewdztwamazowieckiegowobszarzezdro/program-polityki-zdrowotnej/profilaktyka-cukrzycy-u-osob-po-45-rz-/

Źródło: lesznowola.pl

1 KOMENTARZ

 1. To chyba jakiś żart:

  „Nie znaleziono adresu
  Wiadomość nie została dostarczona, ponieważ nie znaleziono adresu odbiorcy ([email protected]) lub odbiorca nie może odebrać wiadomości.
  Odpowiedź otrzymana z serwera zdalnego:
  550 5.1.1 User not found”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię