Jesteśmy zmotywowani do ciężkiej pracy – to nasz znak rozpoznawczy.

21

Wywiad z dr. Konstantym Radziwiłłem, senatorem, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu RP

Redakcja.: Po czterech latach w polityce nie ma pan już dosyć?

Konstanty Radziwiłł: Będąc senatorem i ministrem zdrowia dowiedziałem się, jak dużo jest jeszcze do zrobienia. Zapału i energii do pracy na pewno mi nie brakuje.

Red.: Jest pan znany przede wszystkim jako ekspert w dziedzinie ochrony zdrowia. Wiele osób uważa, że w tej dziedzinie Rząd nie ma zbyt wielu sukcesów.

KR: Zrealizowaliśmy szereg obietnic: np. systematycznie zwiększamy nakłady publiczne na zdrowie i podnosimy liczbę studiujących na wydziałach lekarskich i pielęgniarskich, zatrzymaliśmy prywatyzację publicznych szpitali i Państwowego Ratownictwa Medycznego, wprowadziliśmy program bezpłatnych leków dla seniorów, rozpoczęliśmy porządkowanie szpitalnictwa (wprowadzając sieć szpitali i racjonalizując inwestycje w służbie zdrowia), rozwijamy informatyzację systemu służby zdrowia. Większość tych decyzji wymaga kontynuacji, jest przecież wielu oponentów naszej polityki, którzy chcieliby prywatyzować szpitale, a działalność medyczną sprowadzić do prowadzenia interesów. To niebezpieczne pomysły. Polska musi także pilnować przepisów UE: uznawanie kwalifikacji w zawodach medycznych, regulacje dotyczące czasu pracy, prawa pacjentów w opiece transgranicznej, polityka lekowa i antytytoniowa, bezpieczeństwo krwi, narządów do przeszczepienia i żywności i wiele innych to obszary regulacyjne, które w istotny sposób mogą wpływać na polską służbę zdrowia. Jest bardzo ważne, aby głos Polski w Unii w tych tematach był mocny, a decyzje były podejmowane z naszym udziałem.

Red.: Aktywny jest pan także, na polu polityki rodzinnej. Jak się dowiadujemy, jest pan ojcem ośmiorga dzieci i dziadkiem szesnaściorga wnuków. Jakie tu widzi Pan wyzwania w nadchodzącej kadencji?

KR: Rodzina znalazła się w centrum troski polskiego Rządu. Rząd wprowadził zasadę, że projektodawcy nowych aktów prawnych muszą przedstawiać analizę skutków tych regulacji na sytuację rodzin. Polityka podatkowa powinna wspierać rodziny z dziećmi, rozwiązania emerytalne należy planować tak, aby zabezpieczyć rodziców wychowujących dzieci w domu. Państwo musi wspierać rodziny w rozwiązywaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Musi także szanować prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnego z wyznawanymi wartościami i pozwalać na interwencję w autonomię rodziny tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nie powinno się narzucać rewolucji obyczajowych ani eksperymentować w zakresie wartości w wychowaniu, szanując dominujące w polskim społeczeństwie przywiązanie do tradycji i wartości chrześcijańskich.

Red.: Z pana życiorysu można się dowiedzieć, że urodził się pan we Wrocławiu. Czy jest pan na Mazowszu spadochroniarzem?

KR: (śmiech) Nie, we Wrocławiu mieszkałem z rodzicami tylko rok. Od ponad dwóch lat mieszkamy w Nowej Iwicznej koło Piaseczna. Jestem stąd, naprawdę. A spadochroniarzem byłem – mam na koncie dziewięć skoków ze słynnego „kukuruźnika” (AN-2). Ale to już inna historia.

Dziękujemy za rozmowę.

Facebook:
https://facebook.com/Radziwill.Konstanty/

 

Materiał sfinansowany ze środków KW Prawo  i Sprawiedliwość

21 KOMENTARZE

 1. Ha ,ha ,ha-lepiej będzie wtedy ,kiedy ktoś będzie działał dla dobra innych a nie wg swoich jedynie słusznych przekonań i widzi-mi-się kaczora.
  Wystarczy.

 2. Jestem za, Panie Radziwiłł, niech Pan dalej robi swoje i nie przejmuje się tym co gadają.
  Mój głos już Pan ma.

   • A ja chcę poznać osiągnięcia Twojego kandydata do senatu i się wymienimy. O siewco braterstwa, przyjaźni i dobroci.

    • Oj, panie Husarz ,prawdziwy katolik z pana .Nikt panu niczego nie narzuca ,padło TYLKO pytanie, żadnych oskarżeń czy negowania.Co nie wie pan, co kandydat zrobił ?A może czego nie zrobił ?

     • Oj, panie Piotr, ale tak na wstępie od katolików? Przecież chcemy rozdziału kościoła od państwa? Zapraszam do lektury artykułu powyżej komentarzy, sam pan Radziwiłł mówi co zrobił, cóż mam dodać? – mi na tym etapie pasuje, to i tak dużo w porównaniu z poprzednikami panią K czy panem A. Trudno mi za to znaleźć konstruktywną ofertę w szeroko pojętej opozycji. Bierzecie się za komentowanie mojego wpisu dla samego komentowania nie czytając nawet treści artykułu? Mam wam wklejać cytaty? Wygląda na to, że ja mam się wykazywać a nie oponenci? pod artykułem jest link do FB kandydata, wejść, dopytać jeśli coś mało jasne.

   • Ty też nie nie widzisz różnicy w słowach klauzura i klauzula? Mnie nic nie poniosło ale Ciebie widocznie tak, możesz głosować na kogo chcesz, wolny kraj, demokratyczny.

 3. Proszę o przedstawienie zasług p Kandyby, który reklamuje się na słupach znakach drogowych… i kolegów z instytucji, głównie kpp prokuratura sad od 2015 i parę lat wcześniej.

 4. Osiągnięcia K.Radziwiłła:
  *zatrzymanie komercjalizacji i prywatyzacji szpitali
  *bezpłatne leki dla seniorów (75+)
  *wprowadzenie kilkudziesięciu nowych leków na listy refundacyjne
  *przywrócenie stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów
  *opublikowanie map potrzeb zdrowotnych umożliwiających podejmowanie decyzji systemowych w służbie zdrowia
  *racjonalizacja decyzji inwestycyjnych w służbie zdrowia (wprowadzenie tzw. IOWISZa – cyfrowego narzędzia do oceny zasadności inwestycji)
  *wprowadzenie sieci szpitali (uporządkowanie zadań różnych placówek służby zdrowia, wprowadzenie kompleksowości i koordynacji opieki nad pacjentem, poprawa i uelastycznienie finansowania szpitali)
  przygotowanie warunków dla dużej informatyzacji systemu ochrony zdrowia
  *znaczne zwiększenie liczby studentów medycyny i pielęgniarstwa
  *wprowadzenie przepisów gwarantujących systematyczny wzrost minimalnych wynagrodzeń pracowników służby zdrowia
  *znaczące podniesienie nakładów na ochronę zdrowia w latach 2016-2017
  *wprowadzenie ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej wzmacniającej rolę lekarza rodzinnego w systemie służby zdrowia
  *ustawa „6%” (gwarancja systematycznego, corocznego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia w relacji do PKB)

 5. No dobrze, ale co konkretnie dla Piaseczna i okolic Pan zrobił przez ostatnie cztery lata skoro Pan tak ciężko pracował? Czy przypomina Pan sobie o ludziach tylko raz na cztery lata?
  Żeby nie było, Kandyba nie taki znowu dużo lepszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię