Jeziorka pozbyła się 11 ton śmieci, wśród niech zbiornik paliwa samolotu

0

POWIAT W ubiegłym roku nieformalna grupa „#przyjacieleJeziorki”, skupiona na Facebooku, zorganizowała 38 akcji sprzątania rzeki Jeziorki i przylegających do niej terenów. Dzięki prywatnej inicjatywie wolontariuszy udało się zebrać 303 worki śmieci, do których dołączyły również odpady o większych gabarytach

– Jesteśmy w połowie mieszkańcami gminy Piaseczno, ale część wolontariuszy mieszka w Warszawie – mówi Rafał Wyżgowski, organizator akcji z firmy Kajaki Mazowsze – Kajaki pod Warszawą na Jeziorce. – Sprzątamy regularnie, pływając kajakami, całe dorzecze Jeziorki – od Grójca po Konstancin-Jeziornę i od Czachówka do Piaseczna, w tym rzeczki: Kanał Czarna i Zieloną.
Kajaki są szczególnie użyteczne przy sprzątaniu Jeziorki, bo często po prostu… inaczej się nie da. Ze względu na charakterystykę tej rzeki jej brzegi są bowiem bardzo często niedostępne z lądu i żeby osiągnąć zamierzone cele trzeba zazwyczaj przepłynąć wiele odcinków.


Jak się okazało, wolontariusze zebrali w 2023 roku łącznie aż 11 ton śmieci! Wśród nich nie brakowało takich „skarbów” jak choćby zużytych pralek, lodówek, telewizorów czy opon.
– Do najciekawszych znalezisk 2023 roku zaliczamy podskrzydłowy zbiornik paliwa samolotu odrzutowego Lim-2 – zaznacza Rafał Wyżgowski. – Natrafiliśmy na niego wokół bagniska w okolicach Bogatek. Musieliśmy specjalnie płynąć kilometr i później w górę rzeki żeby go transportować.

Nie tylko sprzątają

Oprócz wymiernych akcji proekologicznych Przyjaciele Jeziorki pełnią również inne istotne i pożyteczne społecznie zadania. Dzięki stałej obecności na rzece poinformowali, przykładowo, o zagrożeniu porażeniem prądem ludzi spacerujących wzdłuż Jeziorki. Działo się to wówczas gdy linia wysokiego napięcia linii kolejowej opadła na drzewa po wichurze. Wolontariusze wspomagają też działania poprzez lokalizację zagrożeń związanych z pożarami przy rzece lub innych zagrażających życiu i zdrowiu.
Przyjaciele Jeziorki zapobiegli również potencjalnej katastrofie ekologicznej.
– W lipcu odkryliśmy możliwość zatrucia wód Jeziorki w pobliżu mostu kolejowego w Piasecznie, o czym pisały nawet ogólnopolskie serwisy informacyjne – wspomina organizator. – Sprawę opanowano, między innymi, dzięki nagłośnieniu tematu ze strony portalu Piasecznonews.pl.
Ostatecznie akcja czterech różnych służb, po interwencji wolontariuszy, trwała przez dwa dni, a rzeka nie została skażona.

Rośnie ekologiczna świadomość

Wolontariuszy, którzy od lat dbają o czystość dorzecza Jeziorki jest coraz więcej. O ile na grupowych ekospływach liczba uczestników jest zwykle ograniczona (bierze w niech udział od sześciu do 12 osób), to widać wyraźnie, że stopniowo zwiększa się świadomość ekologiczna społeczeństwa. Mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego (i nie tylko) sprzątają również społecznie brzegi rzeki, choć niestety – co dobitnie pokazują ich znaleziska – cały czas jest co zbierać. Wypada mieć więc nadzieję, że o ile liczba działających proekologicznie osób będzie się wciąż powiększać, tak równolegle maleć będzie również liczba osób zaśmiecających środowisko naturalne.
Przyjaciół Jeziorki wspierają dodatkowo: Kajaki Piaseczno i Kajakkajaki (w zakresie transportu), gminy Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Grójec (w zakresie odbioru odpadów) oraz Lasy Chojnowskie (oferując odbiór okazjonalny w Zalesiu Górnym).
– Dziękujemy za wspieranie akcji sprzątania Jeziorki każdemu, kto ma w niej swój udział – w tym rodzicom, którzy często sprzątają brzegi Jeziorki ze swoimi dziećmi, ucząc je dobrych zachowań – podsumowuje Rafał Wyżgowski. – Życzę wszystkim czystego i kajakowego 2024 roku!

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię