Joga dla początkujących

0

Joga jest jednym z systemów filozofii indyjskiej, który zajmuje się związkami pomiędzy ciałem a umysłem. I choć obejmuje takie dziedziny jak samodoskonalenie, medytację czy ascezę, to w świecie zachodnim postrzegana jest przede wszystkim jako jedna z metod współczesnego fitnessu

Dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z jogą niezwykle ważny będzie odpowiedni instruktor. Prowadzący powinien, w pierwszej kolejności, zwrócić uwagę na aktualną sprawność fizyczną ćwiczących. Najważniejsze są w tym przypadku sprawy bezpieczeństwa. Biorący udział w zajęciach powinni najpierw zgłosić instruktorowi swoje aktualne problemy zdrowotne (np. zbyt wysokie ciśnienie powoduje szczególną ostrożność przy ćwiczeniach związanych z pochylaniem ciała, gdyż mogą one powodować zawroty głowy). Jeśli ktoś ma z kolei problemy ze stawami kolanowymi, powinien wykonywać głównie pozycje stojące.
Zajęcia prowadzone są najczęściej w stosunkowo niewielkich grupach. Podstawową zasadą jest to by wszystkie ruchy wykonywać spokojnie i powoli, zwracając – zwłaszcza na początku – większą uwagę na ich precyzję niż dynamikę. Jogę ćwiczy się również bez butów, a w samych ćwiczeniach istotne jest dążenie do zwiększenia świadomości własnego ciała. Uzyskuje się to nie tylko poprzez wykonywanie określonych ruchów, ale również przez odpowiednią koncentrację i oddech.

Joga jest praktyką duchową

Z Renatą Szewczyk, instruktorką jogi ze Studia Pro-Fit w Konstancinie-Jeziornie, rozmawia Grzegorz Tylec

Dla kogo jest joga?

Dla wszystkich. Trzeba tylko dobrać dla siebie odpowiednie zajęcia. Nie ma przeciwwskazań zdrowotnych by ćwiczyć jogę, natomiast są co do konkretnych pozycji. Gdy ktoś ma np. nadciśnienie, można zastąpić jedno ćwiczenie innym, które ma podobne korzyści.

Jakie są zalety jogi?

Jest ich mnóstwo. Na poziomie fizycznym ćwiczenia wzmacniają i rozluźniają mięśnie (także głębokie), rozciągają stawy, a – zwłaszcza dla starszych osób – pomagają one na dolegliwości kręgosłupa. Na poziomie psychicznym skutecznie redukują z kolei stres, pomagają zredukować napięcia, uspokajają i ćwiczą koncentrację.

Jakie są różnice między jogą a pilatesem?

System pilates opiera się na jodze. Na pilatesie oddycha się inaczej – przez usta. W jodze przy prawie wszystkich ćwiczeniach oddycha się przez nos. Co jest lepsze? To zależy już od konkretnej osoby. Ja, jako nauczyciel jogi, uważam, że oddychanie przez nos daje większą kontrolę oddechu i energii. Przez usta powietrze jest nieoczyszczone i jeśli jest zimno, to wchodzi do organizmu zimne.

Czy w Polsce joga cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem?

Myślę, że coraz większym. Przez dwa lata mieszkałam w Tajlandii i w Malezji i i tam uczyłam. Jest tam większe zainteresowanie duchowym aspektem jogi i preferowana jest raczej bardziej mocna praktyka. W Polsce joga jest z kolei bardziej fizyczna i terapeutyczna. Uczę również dzieci w szkole brytyjskiej, które traktują ćwiczenia nie jako obowiązek, a formę zabawy. Ludzie za zachodzie obawiają się czasem innej religii i kultury, np. ze względu na medytację, ale to nie ma nic wspólnego. Joga nie jest religią, to praktyka duchowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię