Józef Wilkoń odznaczony przez Króla Hiszpanii

0

PIASECZNO Jego Królewska Mość Król Hiszpanii Filip VI przyznał Józefowi Wilkoniowi, światowej sławy artyście mieszkającemu w Zalesiu Dolnym, Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej

List o przyznaniu odznaczenia został przekazany Józefowi Wilkoniowi przez Ambasadora Królestwa Hiszpanii Francisco Javier Sanabria Valderrama.

– Wyróżnienie to jest wyrazem uznania dla licznych i niewątpliwych Pana zasług, cennego wkładu w rozkwit kultury hiszpańskiej w Polsce i, w konsekwencji, w ulepszaniu relacji między naszymi dwoma krajami – czytamy w liście.

Nad ilustracjami do „Don Kichota” (słynnej powieści Miguela de Cervantesa) artysta zaczął pracować już w połowie lat 50. ubiegłego stulecia. Piękna, dwutomowa edycja książki ukazała się w 2017 roku. Józef Wilkoń ilustrował również i inne dzieła mistrzów hiszpańskiej literatury.

– Dla artysty było to nie tylko zaskoczenie, ale i wielka radość z tego, że jego praca została dostrzeżona – mówi Blanka Wyszyńska-Walczak z Fundacji „Arka” im. Józefa Wilkonia. – To wielkie wyróżnienie dla ilustratora.

Oficjalne wręczenie orderu będzie miało miejsce najprawdopodobniej na przełomie września i października.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię