Jubileuszowe Misterium Męki Pańskiej już jutro, wystąpi sam burmistrz! Utrudnienia w ruchu, autobusy pojadą inną drogą

0

GÓRA KALWARIA Już w najbliższą sobotę w Górze Kalwarii Misterium Męki Pańskiej. W związku z tym zamknięte będą w sobotę, od godz. 14.00 do 18.00, odcinki ulic 3 Maja i Piłsudskiego oraz dawna ul. Ratuszowa

Plenerowe wydarzenie organizowane przez lokalne Bractwo Misterium Męki Pańskiej, nawiązujące do widowisk pasyjnych w dawnej Górze Kalwarii, czyli Nowej Jerozolimie, tym razem rozegra się w całości przy kościele Na Górce. Wszystkie sceny będą mieć miejsce na wzgórzu, oprócz dwóch, które jednak zostaną odegrane przy samym murze kościelnym. Zrezygnowano zatem z drogi krzyżowej wokół rynku i usytuowania scen na ulicach.

– Zmiana ta poprawi komfort uczestnikom i mamy nadzieję, pozwoli ujrzeć i usłyszeć detale, które wcześniej umykały podczas „wędrowania w tłumie”. Stworzy lepsze warunki do zadumy i modlitwy – mówi Łukasz Głodek, reżyser.

Będą także dwie dodatkowe sceny: w Ogrójcu i przed Wysoką Radą. – Ponadto scena z Judaszem zinterpretowana zostanie zupełnie na nowo – dodaje reżyser. Nie zabraknie, jak co roku, wstępu z udziałem władz gminy, m.in. burmistrz Arkadiusz Strzyżewski wcieli się w burmistrza Nowej Jerozolimy. Pasję wystawi grupa ponad 100 osób.

Misterium to wydarzenie coroczne, ale na dziesiątą edycję czekaliśmy dłużej, ze względu na pandemię i związane z nią odgórne ograniczenia. Poprzednie widowisko odbyło się mianowicie w 2019 roku.

„Dziesiąte Misterium to okazja do przyjrzenia się, jak ewoluowało ono przez te lata i jakie owoce przyniosło. Dla jednych stało się swoistą atrakcją turystyczną – rekonstrukcją historyczną do obejrzenia, dla innych – głębokim duchowym przeżyciem, czasem nawet prowadzącym do nawrócenia” – piszą organizatorzy. Wydarzenie dofinansował samorząd Góry Kalwarii.

Górskokalwaryjska Męka Pańska będzie transmitowana na żywo: na internetowym kanale Kalwaria Mazowsza.

Utrudnienia w ruchu

Organizatorzy zachęcają do parkowania na terenie byłych koszar . Poza tym przy rynku nie będą, przez cały dzień, parkować autobusy. Oto ich zmienione trasy (przystankami końcowymi i początkowymi będą te przy Pijarskiej obok skrzyżowania z Wyszyńskiego):

linia 742:
Os. Kabaty (Warszawa) – … – Wyszyńskiego 01 – Pijarska 01 – PIJARSKA-OSIEDLE 02

PIJARSKA-OSIEDLE 02 – ul. Sportowa – Kalwaryjska 01 – Pijarska 02 – Wyszyńskiego 02 – … – Os. Kabaty

linia L21:
Klarysew (Konstancin-Jeziorna) – … – Wyszyńskiego 01 – Pijarska 01 – ul. Pijarska – Kalwaryjska 02 – ul. Sportowa – PIJARSKA-OSIEDLE 01

PIJARSKA-OSIEDLE 01 – Pijarska 02 – Wyszyńskiego 02 – … – Klarysew

linia L25:
Urząd Miasta (Piaseczno) – … – Marianki 02 – Cmentarz 01 – Kalwaryjska 01 – PIJARSKA-OSIEDLE 02

PIJARSKA-OSIEDLE 02 – ul. Sportowa – Kalwaryjska 01 – Pijarska 02 – Wyszyńskiego 02 – … – Zgoda

W związku z organizacją Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii w dniu 1.04.2023 r. (sobota) linie 742L21 i L25 zostaną skierowane na trasy objazdowe:

742

OS.KABATY – … – Wyszyńskiego – Pijarska – PIJARSKA-OSIEDLE 02 (powrót: Pijarska – Sportowa – Kalwaryjska – Pijarska – … – OS.KABATY)

L21

KLARYSEW – … – Wyszyńskiego –          Pijarska – Kalwaryjska – Sportowa – Pijarska – PIJARSKA-OSIEDLE 01 (powrót: Pijarska – Wyszyńskiego – … – KLARYSEW)

L25

URZĄD MIASTA – … – Budowlanych – Kalwaryjska – Pijarska – PIJARSKA-OSIEDLE 02 (powrót: Pijarska – Sportowa – Kalwaryjska – … – ZGODA)

Zawiesza się funkcjonowanie przystanków RYNEK 01 i 02.

Odjazdy z przystanków na trasach objazdowych

Odjazdy linii L21 z przystanku PIJARSKA-OSIEDLE 01 realizowane będą minutę później względem rozkładu z przystanku RYNEK 02.

Odjazdy linii L25 z przystanku PIJARSKA-OSIEDLE 02 realizowane będą według rozkładu z przystanku RYNEK 02.

Odjazdy linii 742 z przystanku PIJARSKA-OSIEDLE 02 realizowane będą 3 minuty wcześniej względem odjazdu z przystanku RYNEK 02.

Na trasach objazdowych wszystkie napotkane przystanki obowiązują jako na żądanie.

Źródło. gorakalwaria.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię