Jubileuszowe spotkania chóralne

0

PIASECZNO Gdy piętnaście lat temu w kościele parafialnym w Zalesiu Dolnym po raz pierwszy zorganizowane zostało spotkanie chórów z okazji wspomnienia św. Cecylii, chyba nikt nie przypuszczał, że impreza ta będzie miała tak wiele edycji


Organizatorom imprezy od samego początku przyświecała przede wszystkim idea zintegrowania lokalnych zespołów śpiewaczych. Na pierwszym spotkaniu były jednak tylko trzy chóry z Piaseczna i jeden z Warszawy. Spotkały się one na wspólną modlitwę i dały koncert w dniu swojej patronki św. Cecylii. Przez kolejne lata forma imprezy nieznacznie się zmieniała, jednak centralnym punktem uroczystości była zawsze msza św., podczas której śpiewały wspólnie połączone chóry.
Warto podkreślić, że spotkania nie mają charakteru festiwalu, nie ma na nich jury i nikt nie jest oceniany. To wielki koncert, na którym słuchacze są jednocześnie wykonawcami.

– Nie zależy nam na tym, żeby chór przyjeżdżał tylko na swój występ, a po prezentacji wychodził – mówi Paweł Ginda, organista i jednocześnie dyrygent Chóru Liturgicznego Parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym. – Gromadzimy się w kościele w Zalesiu, aby wspólnie świętować i cieszyć się wykonywaną muzyką. Nie ma lepszych i gorszych, a wszyscy tworzymy piękno chóralnego śpiewu.

Spotkaniom przez lata towarzyszyły dodatkowe projekty. W 2004 roku siłami chórzystów z Zalesia Dolnego wystawiono sztukę teatralną o św. Cecylii. Odbywały się również spotkania integracyjne przy tradycyjnej muzyce. Przez 15 lat w Zalesiu wystąpiło ponad 40 chórów – niektóre  przyjeżdżały co roku, inne zaśpiewały tylko jeden raz. Były tu chóry z Grudziądza, Ciechanowa, Błonia, Wołomina czy Rembertowa. Najwierniejszymi śpiewakami są jednak lokalne zespoły z Jazgarzewa, Piaseczna od św. Anny i chór „Lira”, którzy byli obecni na wszystkich piętnastu spotkaniach. Z tej okazji w tym roku chóry te zostały wyróżnione kopiami obrazów św. Cecylii. Organizatorów cieszy również fakt, że na jubileuszowe spotkania zgłosiła się rekordowa liczba uczestników (aż 18 chórów). Gościem specjalnym wydarzenia był w tym roku Chór im. Jana Pawła II Katedry Łacińskiej w Kijowie.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię