Jutro obchody Święta Niepodległości. Zaplanowano moc atrakcji!

2

POWIAT W czwartek we wszystkich gminach powiatu piaseczyńskiego odbędą się obchody Święta Niepodległości. Uroczystości będą miały różny przebieg i charakter. W Konstancinie-Jeziornie odbędzie się uroczysta parada, a w Górze Kalwarii bieg niepodległościowy


W Piasecznie obchody Narodowego Święta Niepodległości zapoczątkuje msza święta w intencji ojczyzny w kościele św. Anny, która rozpocznie się o godz. 10. O godz. 11 na placu Piłsudskiego zostaną złożone kwiaty i wygłoszone przemowy okolicznościowe. W uroczystościach wezmą udział Chór Lira i Piaseczyńska Orkiestra Dęta. Od 12 do 15, również na pl. Piłsudskiego, będzie działała kawiarenka niepodległościowa z muzyką na żywo, zaś o 15.45 w szkole podstawowej w Zalesiu Górnym zacznie się gawęda historyczna i Spotkanie z Pieśnią.
Sporo będzie działo się w Konstancinie-Jeziornie. O godz. 12.30 sprzed Starej Papierni wyruszy parada do Parku Zdrojowego. Będzie przewodził jej Józef Piłsudski na Kasztance. Tam na uczestników wydarzenia będą czekały kolejne atrakcje: obóz wojsk polskich z 1920 r., pokazy kawalerii konnej i łucznictwa, harcerska gra terenowa, koncert pieśni patriotycznych, wóz strażacki OSP Jeziorna, warsztaty artystyczne dla dzieci i wiele innych. W związku z przemarszem, w godz. 12.30–13.30 na ul. Kolejowej, Piaseczyńskiej, Warszawskiej i Piłsudskiego mogą wystąpić pewne utrudnienia w ruchu. Ale nie będą to jedyne tego dnia uroczystości na terenie uzdrowiska. Wszystko rozpocznie się znacznie wcześniej, bo o godz. 10 w kościele Wniebowzięcia NMP, gdzie odbędzie się msza święta. O godz. 11.15 zostaną złożone wieńce w miejscach pamięci, a o 12.30 spod urzędu ruszy XXX Bieg Niepodległości z metą w Parku Zdrojowym. Na godz. 17 w Hugonówce zaplanowano koncert „Jeszcze Polska nie zginęła – kobiecym głosem o Niepodległość” (wejściówki można odbierać od godz. 12 w dniu wydarzenia).
W Górze Kalwarii głównym elementem obchodów Święta Niepodległości będzie 28. Bieg Niepodległościowy poprzedzony biegami młodzieżowymi. Impreza potrwa od około godz. 10 do 12.30 i obejmie swym zasięgiem główne ulice miasta. Wcześniej, bo o godz. 8.30 w kościele parafialnym przy ul. ks. Sajny odbędzie się msza za ojczyznę. Potem, o 9.30 pod popiersiem Józefa Piłsudskiego zaplanowano złożenie wieńców, przemowy okolicznościowe i koncert zespołu Urzeczeni.
W Tarczynie msza święta za ojczyznę zostanie odprawiona o godz. 7.30 w kościele parafialnym. Po jej zakończeniu pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Tarczyńskiej przedstawiciele samorządu złożą kwiaty. Natomiast o godz. 16 w GOK-u odbędzie się koncert „Słowo o wolności”.
W Lesznowoli obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 10 przed pamiątkowym obeliskiem przy urzędzie gminy. Z kolei w niedzielę 14 listopada o godz. 19 w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Magdalence odbędzie się koncert Pieśni Legionów w wykonaniu Ferajny z Hoovera.
W Prażmowie najbardziej huczne obchody dnia 11 listopada urządzają zawsze mieszkańcy Krępy. I w tym roku planują oni Pochód z Flagami, który rozpocznie się o godz. 11.11 i zakończy kilkadziesiąt minut później na Cmentarzu Żołnierzy Poległych w I Wojnie Światowej. Na zakończenie uroczystości zaplanowano ognisko z gorącą grochówką.

TW

2 KOMENTARZE

 1. „O godz. 12.30 sprzed Starej Papierni wyruszy parada do Parku Zdrojowego. Będzie przewodził jej Józef Piłsudski na Kasztance”
  ============================
  Nie wiem, czym Piłsudski zasłużył sobie na ponowne wywlekanie go z grobu i sadzanie na Kasztankę.
  Ale za to jestem pewien, że Kasztanka z pewnością sobie na to nie zasłużyła!

  Co to za jarmarczno-nekrofilskie fascynacje tkwią w Narodzie Polskim (a przynajmniej w niektórych jego przedstawicielach), że z jakimś fanatycznym zaślepieniem musi ciągle od nowa odgrywać te upiorne jasełka z udziałem jakichś kukieł odgrywających niezdarnie role postaci historycznych?

  Rozumiem, że parę wieków temu takie przedstawienia mogły się podobać, bo dla ówczesnego ludu były wydarzeniem – ehm… – artystycznym z – ehm… – wyższej półki.

  Ale parę wieków minęło i przeciętny Kowalski (o ile nie jest totalnie ogłupiony i sprowadzony do poziomu intelektualnego homo erectusa) naprawdę może sobie bez problemu zapewnić rozrywkę trochę wyższych lotów.
  Ludzie, jak lubicie teatr, to kupcie sobie bilet i idźcie do prawdziwego, porządnego teatru! Niedaleko, w Warszawie, bilety do kupienia przez internet.
  Film sobie chcecie dobry obejrzeć, a ilość reklam w trakcie jego emisji wywołuje u was chęć wyskoczenia z rozpaczy przez okno? No to se, kuźwa, z sieci trzeba ściągnąć!

  Powiem tak: chyba jeszcze nigdy nie było takiej dostępności do „rozrywek kulturalnych” na przyzwoitym poziomie, jak teraz. No, może poza okresem tzw. komuny, kiedy to kulturę na wysokim poziomie (i to bez reklam!) promowała telewizja publiczna (tak, naprawdę!), a w każdym kiosku można było tanio kupić czasopisma na poziomie obecnie unikalnym. No i zakłady pracy organizowały wyprawy do teatrów i fundowały bilety (wszystko to gwoli „odchamienia” społeczeństwa, co nie za bardzo się udało, bo społeczeństwo było oporne kulturowo i w nowym ustroju ochoczo powróciło do naturalnego dla siebie poziomu).

  Ale ad rem: otóż różnica jest taka, że wtedy internetu nie było, a Góra Kalwaria była oddalona od W-wy znacznie bardziej, niż obecnie (chociaż oczywiście nie chodzi tu o ilość kilometrów).
  Czyli macie łatwiej. Wystarczy trochę chęci. A fascynaci rekonstrukcji mogą sobie zamieszkać w jakimś „Parku Jurajskim” i tam nawzajem sobie pokazywać jakieś parady z udziałem Piłsudskiego, Sobieskiego czy Mieszka I. Pewnie nawet bitwę pod Grunwaldem potrafią w dziesięciu odegrać (w tym jeden przebrany za konia Jagiełły) 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię