Już jutro Narodowe Czytanie. Tym razem będą czytane najpiękniejsze polskie nowele

0

PIASECZNO To już ósma odsłona akcji, organizowanej 7 września przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Na terenie powiatu piaseczyńskiego będzie czytanych osiem nowel polskich takich autorów jak Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz czy Władysław Stanisław Reymont


Akcja ma na celu promować czytelnictwo, ale także przypominać Polakom klasyczne pozycje narodowej literatury. Wyboru nowel, z ponad stu propozycji, dokonali prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Ostatecznie wybrano „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza, „Orkę” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawę” Henryka Rzewuskiego.
– Teksty te uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – uzasadnił wybór prezydent Andrzej Duda.
W Piasecznie Narodowe Czytanie rozpocznie się w sobotę o godz. 11 w filii biblioteki w Zalesiu Górnym przy ul. Białej Brzozy 3 i potrwa około 1,5 godziny. Jedną z osób, które będą czytały nowele, będzie wiceburmistrz Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak. W Lesznowoli akcja będzie odbywała się w siedzibie biblioteki w Magdalence, przy ul. Lipowej 28. Początek o godz. 15. Jednym z czytających ma być nowy sekretarz gminy Jan Wysokiński. W Konstancinie-Jeziornie Narodowe Czytanie będzie odbywać się w filii biblioteki w Skolimowie przy ul. Moniuszki 22B. Początek o godz. 11.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię