Już ponad 200 ukraińskich dzieci trafiło do gminnych szkół

1

KONSTANCIN-JEZIORNA Do gminnych szkół cały czas trafiają kolejne dzieci z Ukrainy. Najwięcej przyjęto ich do SP nr 1. Dzieci uchodźców mogą liczyć na przybory szkolne, ale też darmowe posiłki i wiele innych udogodnień


Liczba ukraińskich dzieci w sześciu gminnych szkołach cały czas się zmienia. Wszystkie trafiają do „polskich” klas, aby szybciej integrowały się ze szkolną społecznością, ale też szybciej opanowały podstawy języka polskiego (we wszystkich placówkach prowadzone są dodatkowe lekcje z nauki polskiego dla Ukraińców). Do tego dochodzą dodatkowe zajęcia wyrównawcze z innych przedmiotów i opieka pedagogiczno-psychologiczna.
Dzieciom z Ukrainy trzeba też było zapewnić posiłki.
Nie możemy dopuścić, aby te dzieci były głodne – mówił podczas sesji rady miejskiej burmistrz Kazimierz Jańczuk. W efekcie w budżecie zabezpieczono na obiady dla dzieci uchodźców 100 tys. zł. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej. Nowi uczniowie zza wschodniej granicy otrzymali też szkolne wyprawki, w szkołach pojawiły się napisy i drogowskazy po ukraińsku, a także mini słowniczki polsko-ukraińskie, aby ułatwić nowym uczniom komunikację.

TW

1 KOMENTARZ

 1. „Liczba ukraińskich dzieci w sześciu gminnych szkołach cały czas się zmienia. Wszystkie trafiają do „polskich” klas”
  =============================
  Jeszcze trochę, a liczba tak się zmieni, że to polskie dzieci będą trafiały do ukraińskich klas.

  „Dzieciom z Ukrainy trzeba też było zapewnić posiłki. – Nie możemy dopuścić, aby te dzieci były głodne – mówił podczas sesji rady miejskiej burmistrz Kazimierz Jańczuk”
  =============================
  Bardzo słusznie. Czy ta zasada dotyczy także polskich dzieci?

  „w szkołach pojawiły się napisy i drogowskazy po ukraińsku”
  =============================
  Drogowskazy, jak rozumiem, kierują na Lwów, Kijów i 3/4 terenu Ukrainy, na którym nie toczą się żadne działania wojenne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię