Karate w Piasecznie. Wczoraj i dziś

0

Szlachetna sztuka walki
Karate do Piaseczna zawitało w połowie lat 80-tych

Słowo „karate” tłumaczyć można z języka japońskiego jako „pustą rękę”, a więc sposób walki bez użycia broni. Bodhidharma, poprzez obserwację walk zwierząt i owadów oraz sił natury, a także badania nad technikami oddychania i koncentracji, stworzył podstawy legendarnego systemu. Mnich zbudował również świątynię Shaolin, w której udzielał swoim uczniom nauk. Z Chin, poprzez Okinawę, karate dotarło do Japonii i to właśnie z tym krajem jest dziś współcześnie powszechnie kojarzone. Nie mniej istotna w karate, oprócz sposobu zadawania ciosów celem pokonania przeciwnika, jest także filozofia samorozwoju, która ma uczyć wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do celu.
Zarówno w Polsce, jak i w Piasecznie karate stało się popularne w latach 80-tych w dużej mierze dzięki filmom akcji przedstawiającym wschodnie sztuki walki, które właśnie w tym okresie świeciły światowe triumfy. Pierwsze zajęcia karate shotokan prowadził w ramach lokalnego TKKF-u „Poniatówka” Marek Gąsiorek, który jednak dość szybko porzucił ten sport na rzecz kickboxingu. Obecnie karate można trenować w wielu lokalnych klubach i szkołach, między innymi w UKS „Bushi Team”, „Karate Kyokushin Ippon”, „Piaseczyński Klub Okinawa Shorin-Ryu Karate”, „Akademia Karate Tradycyjnego” czy też UKS „Piątka”.
Szczególnie dużą popularnością na terenie gminy cieszy się styl karate kyokushin, w którym – oprócz doskonalenia sprawności fizycznej – ważne są również ćwiczenie odporności psychicznej i wyrabianie właściwej postawy moralnej. UKS „Bushi Team”, działający od 2002 roku i będący członkiem Polskiego Związku Karate i International Karate Organization w Tokyo, prowadzi działalność szkoleniową z zakresu karate kyokushin na różnych poziomach zaawansowania, w grupach dostosowanych do wieku uczestników – dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prezesem klubu jest Krzysztof Markowski (trener klasy I w zakresie karate kyokushin posiadający 4 stopień mistrzowski – 4 Dan), a wcześniej utytułowany zawodnik. W latach 2016-2021 karatecy z „Bushi Team” zdobyli aż 839 medali na turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych. Do szczególnie zasłużonych należą: Michał Kalmus, Sławomir Pietrzyk, Iwona Lewandowska, Patrycja Lewandowska, Jan Sozoniuk, Wiktoria Czechowicz, Karol Szeszko czy Krystian Kalmus. Karate kyokushin, na wszystkich poziomach zaawansowania, trenowane jest również w szkole „Ippon Karate” oraz w założonym w 2010 roku przez sensei Pawła Orysiaka (3 Dan) i sensei Marianny Sulima-Nurkiewicz (3 Dan) klubie „Karate Kyokushin Ippon”.
W mieście działa również od 2010 roku „Akademia Karate Tradycyjnego” Piaseczno utworzona przez członków Mazowieckiego Stowarzyszenia Karate Tradycyjnego „Ai-Do”, którego wychowankowie (między innymi Magdalena Jóźwicka i Mateusz Kusztala) zdobyli już łącznie ponad kilkaset medali i pucharów. Karate tradycyjne można również trenować w ramach klubu „Karate Gorilla” zorganizowanego w 2017 roku przez grupę instruktorów: Michała Jędrasika, Mateusza Przystupę, Mateusza Szelagowskiego i Maję Tylendę, gdzie w ponad 40 grupach trenuje około 500 dzieci. Także w UKS „Piątka” Piaseczno nie brakuje sukcesów. Do grona medalistów w tym klubie zaliczyć można, między innymi, Macieja Madajewskiego i Amelię Magdziarz.
W roku 2015 powstał „Piaseczyński Klub Okinawa Shorin-Ryu Karate” utworzony przez sensei Konrada Sadowskiego, dzięki czemu w Szkole Podstawowej nr 1 można trenować najstarszy (pierwszy) styl tej sztuki walki.
– W pracy z dziećmi przyświeca mi kilka głównych celów: propagowanie zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej, kształtowanie właściwych postaw prospołecznych, nauka tego, że sport to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale i dobra zabawa – mówi Konrad Sadowski.
Opr. na podstawie książki Agnieszki Cubały „Sportowe dzieje Piaseczna”

Święto piaseczyńskiego karate

W sobotę 23 kwietnia w hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji już po raz dziewiąty odbył się Piaseczyński Turniej Karate Kyokushin IKO „Mazovia Cup 2022”

Dla prawie 500 zawodników z 40 klubów z całej Polski walczących w 65 różnych kategoriach była to znakomita okazja żeby sprawdzić swoje umiejętności przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Warnie. Jak podkreśla organizator zawodów Krzysztof Markowski z Bushi Team, w tym roku są one dla naszych zawodników szczególną okazją na zdobycze medalowe – także ze względu na wykluczenie z nich reprezentantów Rosji.
– W Polsce karate jest bardzo chętnie trenowane, dzięki czemu poziom zawodów jest wysoki i jesteśmy liczącymi się zawodnikami w Europie i na całym świecie – zaznacza Krzysztof Markowski.
– Jest nam niezmiernie miło gościć państwa po dwuletniej przerwie – powiedziała wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak, otwierając sobotni turniej. – Bardzo się cieszymy, że tak licznie dziś przybyliście do Piaseczna.
Zawody podzielone były na dwie części. Najpierw odbył się turniej kata. Uczestnicy prezentowali sekwencje technik ataku i obrony, połączone z poruszaniem się określonych pozycjach. Następnie przyszedł czas na kumite (walki) we wszystkich kategoriach. Do, oznaczających ściśle „spotkanie dłoni”, walk w karate adepci zostają dopuszczani powoli, po wcześniejszym gruntownym przygotowaniu psychofizycznym. Najpierw muszą poznać różne kombinacje kopnięć, uderzeń, bloków, ogólnych zasad skutecznej obrony i ataku.
W karate (kyokushin) nie dopuszcza się ciosów w głowę. Rękami można atakować brzuch i klatkę piersiową, nogami całe ciało. Seniorzy walczą również bez ochraniaczy.
Ostatecznie na piaseczyńskim turnieju w klasyfikacji drużynowej na podium stanęły kluby: Wrocławski KKK – pierwsze miejsce, Olsztyński KKK – drugie miejsce i Bushi Team – trzecie miejsce. A kolejna, jubileuszowa edycja imprezy już za rok.

Ciężka praca w drodze do sukcesu

Rozmowa z Senseiem Krzysztofem Markowskim z Bushi Team

Co sprawiło, że zaczął pan trenować właśnie karate? Dlaczego właśnie ta, a nie inna dyscyplina?

Sport lubiłem już od szkoły podstawowej, jednak karate zainteresowałam się już później, w wieku około 18 lat. Moim pierwszym trenerem był Jerzy Grec, a następnie Shihan Wiesław Orzoł z Ostrołęckiego Klubu Karate Kyokushin. To oni zaszczepili we mnie miłość do tego sportu. Myślę, że zafascynowałem się karate dlatego, ponieważ ta dyscyplina daje możliwość osiągnięcia sukcesu własną, wytrwałą pracą. Ma się wtedy poczucie, że samemu można zapracować na swój sukces.

Co wyróżnia karate na tle innych sztuk walki? Jakie są największe zalety tego stylu?

Karate kyokushin jest kontaktową formą walki. Dzięki temu daje możliwość sprawdzenia się w walce bezpośredniej, co wymaga bardzo dobrego przygotowania treningowego – jest bardziej wymagające, ale i daje większą satysfakcję. Karate jest sztuką walki, jednak nie służy szerzeniu brutalności i agresji. Sport ten jest metodą osiągania wewnętrznej harmonii przejawiającej się w stabilności psychicznej, pewności siebie i spokoju. Ta sztuka walki jest przede wszystkim katalizatorem dla ukształtowania pewności siebie, stanowczości, umiejętności dążenia do celu, spokoju i koncentracji. Karate przyczynia się też do rozwoju umiejętności zdobywania celów, pozwalając każdemu występować na najwyższym poziomie. Jest to sport wyraźnie indywidualny, a jednak może spełniać potrzebę przynależności do grupy. To sprzyja poczuciu bycia wyjątkowym i stanowienia części czegoś niezwykłego. Treningi karate mogą pomóc dzieciom w nauce. Koncentracja jest niewątpliwie ich produktem „ubocznym”. Dzieci, ćwicząc skomplikowane układy technik, poprawiają swoją koncentrację, wyobraźnię przestrzenną i koordynację, co bezpośrednio przekłada się również na poprawę wyników w nauce. Karate pomaga przy tym poprawić koordynację ruchową, rozwinąć równowagę i płynność ruchów.

Jak pan wspomina swój największy sukces – złoty medal zdobyty w Tokyo na nieoficjalnych Mistrzostwach Świata?

Udział w tym turnieju był dla mnie niezapomnianym wydarzeniem. Muszę przyznać, że nie liczyłem na zwycięstwo. Ono pokazało mi, że ciężką pracą można osiągnąć bardzo wiele.

Czy gmina Piaseczno zapewnia odpowiednie warunki do treningów karate?

Gmina Piaseczno od wielu lat rozwija swoją infrastrukturę sportową i śmiało można powiedzieć, że obecnie w Piasecznie są naprawdę bardzo dobre warunki do trenowania różnych dyscyplin sportu. Oprócz Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piasecznie powstało wiele miejsc, gdzie można rozwijać pasje sportowe. Przykładem może być nowa hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2 w Piasecznie, gdzie jest macierzysta siedziba naszego klubu. Wybudowanie tej hali zdecydowanie poprawiło warunki do trenowania karate w naszym klubie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię