Katolicka Szkoła pod Żaglami w rejsie dookoła Europy

0
Katolicka Szkoła pod Żaglami w rejsie dookoła Europy

PIASECZNO Już w najbliższy piątek, 19 maja Wolontariusze II edycji Katolickiej Szkoły pod Żaglami wyruszą w rejs dookoła Europy.


Wstępny plan podróży

Dzień przed wyjazdem, wraz z rodzicami oraz wszystkimi osobami zaangażowanymi w realizację projektu Katolickiej Szkoły pod Żaglami, wezmą udział we Mszy Św. sprawowanej przez kardynała Kazimierza Nycza. W piątek, tuż przed rozpoczęciem podróży do Nicei będą uczestniczyć w spotkaniu z władzami gminy oraz powiatu. Na miejsce dotrą w sobotę po południu. W porcie czekać już będzie gotowy do podniesienia żagli żaglowiec STS Pogoria. Wielka morska podróż obejmie Morze Śródziemne, które następnie opuszczą przez cieśninę Gibraltarską aby wypłynąć na Ocean Atlantycki. Po 28 dniach żeglugi dobiją do portu w Cherbourg, skąd wrócą do Polski.

37 wolontariuszy, jeden cel

Do II edycji Katolickiej Szkoły pod Żaglami zgłosiła się ponad setka młodzieży z całego powiatu piaseczyńskiego. Do rejsu zakwalifikowało się 37 wolontariuszy, z czego troje brało już udział w rejsie w trakcie pierwszej edycji w roku 2014/15. Dzięki zdobytemu wówczas doświadczeniu zostaną im teraz powierzone odpowiedzialne funkcje starszych wachtowych. Pozostali członkowie rejsu po raz pierwszy będą wspinali się na reje, stawiali i klarowali żagle, myli pokład, czyścili dzwon, stali na „oku”, posługiwali się mapami morskimi i nawigacją, obliczali i wyznaczali trasę podróży, a ponadto zupełnie zwyczajnie przygotowywali posiłki oraz myli łazienki i toalety.

Nie zabraknie lekcji geografii ani historii

Pomiędzy poszczególnymi obowiązkami – dla każdej z czterech wacht innymi – czekać ich będzie spotkanie ze szkołą – historia, geografia czy też biologia – w warunkach morskich staną się żywymi lekcjami. Wieczorami będą gromadzili się w mesie, która na godzinę zamieni się w małą kapliczkę, aby uczestniczyć w odprawianej przez ks. Macieja Mszy Świętej. W trakcie rejsu będą mieli okazję zwiedzić Malagę oraz Lizbonę.

Miesięczny rejs żaglowcem jest nie tylko przygodą, lecz również wielkim wyzwaniem. Aby popłynąć w rejs musieli bowiem podjąć działania w wolontariacie, co wymagało poświęcenia czasu, nierzadko walki z samym sobą. W ciągu całego 2016 roku poświęcili 7208 godzin na działanie na rzecz innych. Odwiedzili ponad 100 miejsc gdzie służyli swoją pomocą. Pomagali dzieciom w nauce, uatrakcyjniali spędzanie wolnego czasu osobom starszym oraz dzieciom niepełnosprawnym, prowadzili przerwy na sportowo, działali w harcerstwie, opiekowali się zwierzętami, uczestniczyli w organizacjach i przeprowadzaniu kiermaszów, pikników, festynów i imprez sportowych. Duża grupa zaangażowała się w służbę w trakcie Światowych Dni Młodzieży zarówno na terenie własnej parafii jak i w Krakowie. Działali w Bibliotekach, ZHP, Caritasie, domach opieki, świetlicach ogniskowych, schroniskach i lecznicach dla zwierząt, fundacjach, przedszkolach, szkołach oraz w Dziecięcym Uniwersytecie Ciekawej Historii , Domu Aktora w Skolimowie i WOŚP-ie.

źródło: piaseczno.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię