Każde drzewo lubi co innego. Wyszedł ciekawy poradnik

0

LESZNOWOLA Leśna Grupa Robocza powstała po to, aby mieszkańcy mieli lepszy kontakt z przedstawicielami Nadleśnictwa Chojnów i znali ich plany, dotyczące zabiegów wykonywanych w lesie. Teraz LGR opracowała skierowany do mieszkańców poradnik dotyczący poszczególnych gatunków drzew, ich charakterystyki i sposobów pielęgnacji


W opracowaniu znajduje się wiele praktycznych porad, które przydadzą się właścicielom domów jednorodzinnych. Dowiedzą się oni, że dużych drzew nie należy sadzić zbyt blisko budynków mieszkalnych, bo ich korzenie mogą uszkodzić fundamenty. To samo dotyczy granic działki – znajdujące się przy samym płocie nasadzenie może stanowić uciążliwość dla sąsiadów. Drzew nie należy sadzić blisko siebie. Warto też na bieżąco monitorować ich stan, a w razie potrzeby „leczyć” (ułamane przez wiatr konary powinny zostać równo przycięte).
Jak się okazuje, do każdego terenu i panujących na nim warunków „pasuje” inny gatunek drzewa. I tak, jeśli dysponujemy dużą, nieco podmokłą działką, warto pomyśleć o jesionie – ogromnym, rozłożystym, o parkowym charakterze. Na wilgotnej, żyznej glebie znakomicie będzie czuł się z kolei wiąz. Drzewo to dobrze znosi warunki miejskie, ale też nadaje się do przycinania i formowania. Brzoza rośnie szybko i przyjmie się wszędzie, ale musi mieć stabilne warunki. Jeśli jednego lata będzie miała mokro, a drugiego sucho, prędzej czy później uschnie. Co innego dąb, który nie jest tak wybredny. Rośnie on wolno i ma potężne korzenie, dzięki którym nie wywróci go nawet silny wiatr (prędzej się złamie). W naszych warunkach klimatycznych rosną jeszcze buki (piękne i rozłożyste), lipy (miododajne), graby (cieniste działki leśne), klony, sosny, świerki czy gubiące igły na zimę modrzewie. Ich uzupełnieniem są liczne krzewy, jak dzika róża, cis, tarnina, kalina czy bez i drzewa owocowe, które również znalazły się w zestawieniu.
Drzewny informator to kolejna podjęta przez LGR inicjatywa, której zadaniem jest edukowanie mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony przyrody. Podobnych działań na przestrzeni ostatnich miesięcy Grupa podjęła kilka. Ostatnim była akcja sadzenia lasu w Wilczej Górze. W listopadzie udało się obsadzić klonami, jaworami i sosnami obszar o wielkości 30 arów.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię