Kiedy przydaje się kalkulator nadpłaty kredytu?

0
artykuł sponsorowany

Kredyty mieszkaniowe zwykle wiążą się ze sporymi kosztami i harmonogramami wybiegającymi na dekady wprzód. Ale wcale nie musi tak być. Nadpłacanie kredytu to najlepszy sposób na olbrzymie oszczędności. A kalkulator nadpłaty kredytu pozwoli Ci je zaplanować.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego: najlepszy sposób na oszczędności

Każdemu kredytobiorcy zależy na tym, aby ponieść jak najmniejsze koszty związane z kredytem. To zupełnie zrozumiałe. Oczywiście opłacanie rat niższych od tych, które zakłada harmonogram spłaty, nie jest w tym przypadku rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie: najlepszym sposobem na uzyskanie oszczędności – i to często idących w setki tysięcy złotych – jest… płacenie więcej, czyli nadpłacanie.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w świetle przepisów jest możliwa na każdym etapie. Może wiązać się z dodatkowymi kosztami, które również są ściśle regulowane, jedynie w ciągu pierwszych 3 lat spłaty. Warto jednak zwrócić uwagę, że wiele banków zrezygnowało z tych opłat. Sprawdź w swojej umowie kredytowej, jak wygląda to w Twoim przypadku.

Nadpłata kredytu a odsetki: jak to działa?

Dlaczego wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest tak doskonałym sposobem na oszczędzanie? Tak naprawdę korzystasz na dwóch polach. Nadpłacając kredyt, obniżasz kwotę kapitału, jaki pozostaje do spłaty. Ta ma również bezpośredni wpływ na wysokość odsetek.

Koniec końców każda nadpłata przybliża Cię więc do celu, jakim jest całkowite pozbycie się zobowiązania. Kiedy warto nadpłacać kredyt? Zawsze. Ale zwłaszcza na początkowym etapie spłaty może pozytywnie Cię zaskoczyć. W tym okresie w przypadku najpopularniejszych rat równych spłacasz przede wszystkim odsetki, a kapitału ubywa naprawdę powoli. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego pomoże Ci zmienić ten stan rzeczy.

Kalkulator nadpłaty kredytu: sprawdzamy, jak działa

Oczywiście możesz nadpłacać kredyt w różny sposób. Jak dowiedzieć się, jakie oszczędności przyniesie Ci spłata, porównać ze sobą różne modele i oszacować, ile wyniesie Twoja rata po nadpłacie – takie dane wygeneruje dla Ciebie kalkulator nadpłaty kredytu Bloga Kredytowego.

A korzystanie z niego jest naprawdę proste. Musisz wprowadzić jedynie podstawowe parametry kredytu, w tym jego kwotę, oprocentowanie, okres spłaty, rodzaj spłacanych rat i skutek nadpłaty. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce. Mamy do spłaty 500 000 zł kredytu z oprocentowaniem 7% i okresem spłaty wynoszącym 360 miesięcy.

Zakładamy, że co miesiąc będziemy przeznaczać na ten cel 1500 zł. Ile uda się zaoszczędzić? Zamiast 697 544,49 zł odsetek zapłacimy 373 425,12 zł, a więc o 324 119,38 zł mniej. Harmonogram spłaty zostanie skrócony o 99 miesięcy. Jeszcze więcej uda się zaoszczędzić w wariancie ze skróceniem okresu kredytowania. Kredyt zostanie spłacony aż 200 miesięcy wcześniej, a oszczędność wyniesie 428 220,09 zł.

W jaki sposób najlepiej nadpłacać kredyt?

Jak widzisz, nadpłacanie w każdym przypadku gwarantuje olbrzymie oszczędności. Największą skutecznością wyróżnia się skracanie okresu kredytowania (wówczas wysokość Twojej raty nie ulegnie zmianie). Nie oznacza to jednak, że zawsze będzie to najlepsze rozwiązanie.

Dla wielu osób obniżenie wysokości raty będzie znakomitą motywacją do dalszego nadpłacania, może także przełożyć się pozytywnie na płynność finansową. Część kredytobiorców decyduje się przy tym na regularne nadpłaty – na przykład co miesiąc czy kwartał – mniejszymi sumami, a inne preferują rzadsze nadpłacanie większymi kwotami.

Kalkulator kredytu hipotecznego pozwoli Ci dobrać strategię najlepiej dostosowaną do możliwości Twojego budżetu, warto więc skorzystać z niego przed złożeniem zlecenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię