GÓRA KALWARIA Dziś o godz. 18 w Gminnej Bibliotece Publicznej odbędzie się prezentacja wystawy historyczne – fotograficznej „Z biegiem Wisły, z biegiem lat”


O tajemnicach rzeki i lokalnych dziejach z nią związanych opowie Piotr Rytko – autor ekspozycji i szef piaseczyńskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).

Wystawa przedstawia rzekę Wisłę w gminie Góra Kalwaria począwszy od XV wieku, aż po czasy współczesne. Opracowanie wystawy wiązało się z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły.

– Poprzez wystawę chciałem podkreślić historyczne znaczenie i współczesną rolę Wisły. Warto również zwrócić uwagę, że w 2017 roku minęło 280 lat od pierwszej wzmianki o Urzeczu w zapisie wilanowskiego zarządcy z 1737 r. – mówi Piotr Rytko. – Wystawa stanowiła również formę podsumowania 25 lat mojej działalności społecznej na Wiśle w ramach WOPR.

Na wystawie będzie można obejrzeć nieznane szerszej grupie odbiorców fotografie: artylerzystów z 1 Pułku Artylerii Legionów Polskich na przystani w Górze Kalwarii, parostatków pływających z Warszawy do Góry Kalwarii, mapy Wisły z okresu 1763-1787, przystani „Brzanka” w latach 50-tych XX wieku i wiele innych niezwykle ciekawych zdjęć.

Plansze z wystawą będzie można oglądać w bibliotece przy ul. ks. Sajny 1 do końca kwietnia.

Opracowana graficznego ekspozycji dokonał Paweł Tabor (Event Technical Support, Piaseczyńskie WOPR).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię