Kierowca nie zauważył pieszego na przejściu. Czy był widoczny?

2

PIASECZNO Ulica Okulickiego jedna z głównych arterii w Piasecznie. Miejsce, które znają wszyscy mieszkańcy powiatu. Jest tu oświetlone przejście dla pieszych. Wydaje Ci się, że jesteś widoczny, a tym samym bezpieczny. Wydaje Ci się. Zobacz sam.

Przepisy prawa o ruchu drogowym stanowią, że osoby poruszające się po zmroku poza obszarem zabudowanym muszą mieć na sobie odblask. Nieprzestrzeganie tego przepisu może grozić nie tylko mandatem, ale też utratą zdrowia, a nawet życia. Często nie jesteśmy świadomi, jak ważne i pożyteczne jest posiadanie elementów odblaskowych. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy zmrok zapada wcześniej, a ludzie mają tendencję do noszenia odzieży w ciemnych barwach.

Funkcjonariusze piaseczyńskiej komendy prowadzą kampanię edukacyjno-informacyjną. Spotykają się z mieszkańcami i na przykład przy pomocy „magicznych tub” edukują, prowadzą rozmowy i dzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie wypadków drogowych z udziałem pieszych. Kolejnym krokiem naszych działań było stworzenie filmu edukacyjnego, który jest obrazem przemawiającym i skłaniającym do refleksji. Na jednej z głównych arterii w Piasecznie, czyli ulicy Okulickiego pokazaliśmy zachowanie pieszego i jego widoczność na oznakowanym i oświetlonym przejściu dla pieszych. W ten sposób chcemy przekonać mieszkańców powiatu, że noszenie elementów odblaskowych niewiele kosztuje, a może niejednokrotnie uratować życie.

Po zmroku, przy złych warunkach atmosferycznych, pieszy ubrany w ciemną garderobę widziany jest przez kierującego pojazdem dopiero z około 20 metrów. Efektem tego jest to, że kierujący niejednokrotnie nie jest w stanie odpowiednio i na czas zareagować. Dlatego zróbmy co w naszej mocy, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze.

2 KOMENTARZE

  1. No właśnie. Czy jesteś widoczny. Cały czas wszyscy tylko powtarzają, że pieszy ma pierwszeństwo i zawsze winien kierowca. To, że pieszy ma pierwszeństwo to prawidłowo bo nigdy by nie przeszedł przy takim ruchu. Ale pieszy musi wiedzieć, że kierowca go widzi i że się zatrzyma. Jeżeli nawet kierowca zachowa się nieprawidłowo to miejmy jednak świadomość, że to my piesi jesteśmy bardziej poszkodowani. Kierowca też jest człowiekiem i może popełnić błąd a to pieszy ryzykuje kalectwo lub śmierć. Ukaranie kierowcy nie zwróci zdrowia i życia, więc starajmy się wchodzić na przejście bezpiecznie. Spotkałam się jako kierowca, że osoba idąca chodnikiem raźnym krokiem nagle skręca na przejście nie zwalniając kroku ani się nie oglądając. Wiem kierowca zbliżając się do przejścia ma zachować ostrożność ale w takich sytuacjach należałoby zatrzymywać się na każdym przejściu bo nigdy nie wiadomo dokąd idzie pieszy. To samo dotyczy jazdy nocą w dodatku przy opadach. Więcej zrozumienia a będzie milej i bezpieczniej.

  2. Więcej czasu było na filmiku na pokazanie tablicy niż widok przed samochodem – jeśli kierowca faktycznie by wpatrywał się tylko w tablicę, to jeszcze ciężej byłoby zauważyć pieszego niż po prostu po zmroku. Pewnie, że łatwiej wypatrzeć pieszego z odblaskiem, ale jeśli w wersji odblaskowej również migałoby z tablicą, to różnica byłaby inna. Także jeśli chodzi o wykonanie nagrania a przez to wartość edukacyjną, to sorry, ale jak dla mnie skopane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię