Klamka zapadła! Będziemy płacić za parkowanie w Piasecznie

5

PIASECZNO Podczas dzisiejszej sesji radni zdecydowali, że w centrum miasta kierowcy będą płacili za możliwość pozostawienia pojazdu. Bezpłatne ma być pierwsze 45 minut parkowania


W strefie płatnego parkowania mają znaleźć się miejsca postojowe wzdłuż ul. Rynkowej (na razie, ze względu na spór sądowy, nie będą tam pobierane opłaty) od Placu Piłsudskiego do ul. Zgoda. Zapłacimy też za parkowanie przy ul. Tadeusza Kościuszki, od Placu Piłsudskiego aż do ul. Wschodniej a także przed urzędem miasta, pomiędzy ul. Kościuszki a Sierakowskiego. Na samej Sierakowskiego płatne mają być miejsca postojowe przylegające do skweru Kisiela.

Podczas sesji projekt uchwały wzbudził sporo emocji i wywołał żywiołową dyskusję. Okazało się, że radni nie zgadzają się zarówno co do idei płatnego parkowania, jak i zasięgu strefy.

– Podczas rozmów na komisjach podkreślano, że warunkiem wprowadzenia strefy jest wskazanie kierowcom alternatywnych, bezpłatnych miejsc do parkowania. Ten warunek nie został jednak spełniony – mówił radny Zbigniew Mucha.
Z kolei Michała Mierzwę przeraziły koszty obsługi systemu, które oszacował na 260 tys. zł rocznie. – Uważam, że ta strefa powinna mieć mniejszy zasięg, a zamiast parkometrów moglibyśmy na przykład wprowadzić biletomaty i bezpłatne parkowanie do dwóch godzin – zaproponował. – Kierowcy przekraczający ten czas otrzymywaliby mandaty od straży miejskiej.
– A ja uważam, że strefa płatnego parkowania powinna obejmować także parkingi za sądem i przy ulicy Sierakowskiego – przekonywał kolegów z rady Jacek Łuczak.

– Wprowadzenie strefy płatnego parkowania jest potrzebne – argumentował radny Robert Widz. – Kierowcy, którzy będą chcieli zostawić samochód na cały dzień w centrum miasta będą musieli za to zapłacić, tak jak w dziesiątkach innych polskich miast. Panuje obecnie tendencja, aby uwalniać centra miast od samochodów.

Kilkoro radnych stało natomiast na stanowisku, że alternatywą dla parkowania w centrum nie są może wielopoziomowe parkingi, których budowę gmina dopiero planuje, ale komunikacja miejska. – Ta uchwała powstała na wniosek przedsiębiorców, którym zależy na większej rotacji samochodów w rejonie sklepów i punktów usługowych – przypomniała radna Magdalena Woźniak.

Podczas dyskusji okazało się, że zwolennikiem wprowadzenia strefy płatnego parkowania na terenie miasta jest również burmistrz Zdzisław Lis. – Płacąc za parkowanie w centrum Warszawy zawsze mam gwarancję, że znajdę wolne miejsce – argumentował burmistrz. – Podobnie będzie w Piasecznie, a petenci będą mogli łatwiej zaparkować auto przed urzędem gminy – dodał, wprowadzając do projektu uchwały autopoprawkę polegającą na wydłużeniu czasu bezpłatnego parkowania z 30 do 45 minut.

Ostatecznie uchwałą została podjęta przy 13 głosach „za” i 6 „przeciw”. Za płatne parkowanie kierowcy będą płacić w dni robocze w godz. 8-18. Pierwsza godzina będzie kosztowała 2,5 zł, druga – 3,00 zł, trzecia 3,50 zł, czwarta i każda kolejna – 2,50 zł. Dla mieszkańców strefy przewidziano pobieraną z góry, roczną opłatę abonamentową w wysokości 120 złotych. Będzie też można uiścić miesięczną opłatę abonamentową bez zastrzeżenia stanowiska parkingowego za 300 złotych.

TW

5 KOMENTARZE

  1. Nareszcie, może w końcu zaparkuję jak człowiek gdy będę potrzebował coś załatwić, tylko dlaczego taki mały obszar tej strefy, przecież miejsc brakuje w większym obszarze, no i dwa duże parkingi ciągle zajęte przez cały dzień jak prywatny folwark. Piaseczno też się cywilizuje – gratulacje dla radnych.

  2. A co z inwalidami – czy jak podjadą pod UMiG też będą musieli płacić? To byłby skandal, bo do urzędu nikt raczej nie przychodzi z własnej nieprzymuszonej woli. A poza tym – los tych ludzi i tak pokarał – więc inwalidzi powinni zostać wyłączeni z tego typu opłat.

  3. Pomimo że głosowałem na pana burmistrza stwierdzam że jest on idiotą. Niech pojedzie do Warszawy i znajdzie miejsce parkingowe w centrum. Uda się to 1 na 100, za pierwszym razem.
    Skok na kasę drodzy mieszkańcy. Skok na waszą kasę. Dobra zmiana was ponownie oskubie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię