Kobieca proza. Kolejne spotkanie już w środę

0

PIASECZNO W Kawiarni Fryderyk w Przystanku Kultura odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Kobiece Piaseczno. Tym razem gościem Magdaleny Knitter była autorka powieści obyczajowych Agnieszka Walczak-Chojecka

Bohaterka wieczoru, mieszkanka Chylic, jest kobietą wielu pasji i zainteresowań. W młodości zaczynała od pisania wierszy, po czym zagrała jedną z głównych ról w filmie pt. „Grzechy dzieciństwa” w reżyserii Krzysztofa Nowaka. Śpiewała również w zespole „Mądruś & his Magic Mądrale”. Następnie współpracowała (pisząc teksty piosenek) z Piotrem Rubikiem, mieszkała w Belgradzie, po czym przez 20 lat – z wieloma sukcesami – zajmowała się pracą w biznesie. W połowie 2012 roku Agnieszka Walczak-Chojecka powróciła jednak do twórczości literackiej. Zaczęły powstawać kolejne powieści: „Dziewczyna z Ajutthai” (z elementami autobiograficznymi), „Gdy zakwitną poziomki”, „Włoska symfonia” oraz saga bałkańska: „Nie czas na miłość”, „Nie czas na zapomnienie”, „Nie czas na pożegnanie” i „Królowa gwiazd”.
– Piszę w zasadzie od zawsze. Urodziłam się w domu, w którym od zawsze się pisze – zaczęła Agnieszka Walczak-Chojecka. – Mój tata także jest literatem i w związku z tym swój pierwszy wiersz napisałam, a właściwie podyktowałam mamie, w wieku pięciu lat. Po pracy w marketingu zrozumiałam w końcu, że od przeznaczenia nie da się uciec.
Jak podkreśliła autorka, jej książki są zwykle połączeniem fikcji i faktów. Często podejmuje również poruszające, niełatwe tematy, m.in. leczenia niepłodności w „Gdy zakwitną poziomki” czy też wojny w sadze bałkańskiej.
Od 30 października w księgarniach można już kupić najnowsze dzieło pisarki – „Naprawdę jaki jesteś”.
– Jest to niewątpliwie moja najbardziej kontrowersyjna powieść, która może budzić w czytelnikach bardzo różne i być może skrajne emocje związane z tematem osób transseksualnych – zdradziła Agnieszka Walczak-Chojecka. – Moim głównym bohaterem jest mężczyzna, który czuje się kobietą. Historia dzieje się w latach trzydziestych XX wieku w niezwykle barwnej wówczas Warszawie. Najważniejsze w tej książce jest życie wewnętrzne głównego bohatera. Toczy walkę z samym sobą, ponieważ jest narodowcem i falangistą. Jest człowiekiem, który tępi wszystkich odmieńców. Ciekawi mnie bardzo, jaki będzie odbiór tej książki przez czytelników.
Oprócz pasji związanej z pisaniem pisarka opowiedziała również o tym, że kocha podróże, co zresztą przekłada się na treści jej książek.
A już w najbliższą środę 13 listopada w Kawiarni Fryderyk odbędzie się ostatnie spotkanie projektu przedstawiającego sylwetki znanych mieszkanek miasta, które swoje życie prywatne oraz zawodowe związały z Piasecznem. Tym razem gościem Magdaleny Knitter będzie Dorota Godzina – wielokrotna Mistrzyni Polski w kick-boxingu. Początek o godzinie 19. Wstęp wolny.

Grzegorz Tylec

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię