PIASECZNO Do 8 stycznia można oglądać w Przystanku Kultura malarstwo Jadwigi Wolskiej – członkini Grupy Plastycznej Piaseczno. Artystka jest wielką miłośniczką kotów, czemu daje wyraz w swojej twórczości


Ekspozycja poświęcona jest różnym ujęciom kotów, choć pośród nich znalazł się również i jeden portret psa rasy cziłała.

Jadwiga Wolska przybyła do nas z Wrocławia i dwa lata temu dołączyła do naszej Grupy Piaseczno – powitała wszystkich obecnych na wernisażu Wiesława Czarnecka-Koźlik, opiekunka grupy. – Jest ona niezwykle barwną osobą. Jadzia podróżuje również na wernisaże i plenery z kotem.

Niestety, dziś jestem bez kota – sprostowała bohaterka wieczoru. – Miał być, ale powiedział, że się wstydzi – dodała żartem. – Choć żyje już 14 lat, to ma się świetnie i jest dla mnie wielką inspiracją. Przed tą wystawą uświadomiłam sobie nagle, że wszystkie obrazy z kotami zaczynam od oczu, bo to one są zwierciadłem duszy.

Jadwiga Wolska ukończyła liceum plastyczne, a potem studia na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych zwieńczone wyróżnionym dyplomem na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa. W okresie szkolnym zdobywała nagrody i wyróżnienia w konkursach, w tym pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Plenerze w Kielcach. Początkowo zawodowo związana była z malarstwem witrażowym i ściennym, a przez kolejne lata realizowała się w projektowaniu wnętrz i scenografii.

Po latach wróciłam jednak do tego co lubię najbardziej, czyli mieszania farb na palecie, zabawy z kolorem i kontemplacji siebie – podkreśla artystka. – Nie tworzę do szuflady, bo lubię kiedy sztuka znajduje praktyczne zastosowanie, nadaje dobry klimat wnętrzu i służy dobremu samopoczuciu ludzi. Obrazy, na które spoglądamy codziennie, wpływają na nasze nastroje i emocje, dlatego staram się dbać o harmonię i dobry klimat każdej pracy, energie barw i formę. Temat wydaje się być tylko pretekstem, choć nigdy nie jest przypadkowy.

Jadwiga Wolska prowadzi również w Józefosławiu zajęcia z malarstwa i rysunku dla dzieci i dorosłych. Więcej informacji o artystce znaleźć można na stronie internetowej www.wolskaart.pl.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię