Kochał Piaseczno, a Piaseczno kochało Jego. Pożegnaliśmy Stanisława Hofmana

1

PIASECZNO Dziś w kościele św. Anny odbyło się ostatnie pożegnanie Stanisława Hofmana, przewodnika turystycznego oraz instruktora krajoznawstwa, wielkiego autorytetu w zakresie wiedzy o naszym regionie. W 2018 roku został odznaczony za wybitne osiągnięcia dla gminy Piaseczno godnością „Zasłużony dla Gminy Piaseczno”

Stanisław Hofman od pokoleń związany z Piasecznem urodził się 17 października 1949 roku. Zmarł 24 stycznia w Norwegii.
– Odszedł na swoich zasadach, w podróży, które tak uwielbiał – smutną wiadomością w mediach społecznościowych podzieliła się córka zmarłego.

Stanisław Hofman za szczególną misję obrał sobie przybliżanie mieszkańcom historii Piaseczna i jego okolic. Organizował i oprowadzał wycieczki tematyczne dla zainteresowanych lokalną historią. Był też wykładowcą Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także prowadził barwne i niezwykle ciekawe spotkania dla młodzieży szkolnej. Wytyczył, opracował i zrealizował historyczne szlaki turystyczne w lasach chojnowskich – od Sękocina po Celestynów. Był także autorem i współautorem licznych publikacji dotyczących historii regionu. Publikował również artykuły w lokalnych czasopismach, oraz brał udział w audycjach radiowych na temat turystyki na naszym regionie.

Stanisława Hofmana zapamiętamy także jako członka Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna i twórcę Piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Historii – nieformalnej grupy pasjonatów lokalnej historii. Jego działania wniosły bezcenny wkład dla zachowania wiedzy, świadomości historycznej i tożsamości Piaseczna. W 2018 roku za wybitne osiągnięcia dla gminy Piaseczno została mu nadana godność „Zasłużony dla Gminy Piaseczno” .

Piaseczno żegna

– Mówimy o wyjątkowej osobie, która była bliska nie tylko tym, którzy ją znali. Mówimy o człowieku, który był bliski jak mało kto, całemu miastu – żegnał zmarłego burmistrz Daniel Putkiewicz. – To Piaseczno żegna Pana Stanisława, a my jesteśmy tego świadkami. Kochał to miasto nie tylko słowem, ale i przede wszystkim czynami. Kochał jego historię, ludzi, kamienice. Kochał obecnych i dawnych mieszkańców. Zarażał nas tą miłością. Był prawdziwą kopalnią wiedzy na temat miejsca, w którym mieszkał. Był społecznikiem z krwi i kości – dodał burmistrz Piaseczna przybliżając sylwetkę i zasługi wybitnego Piasecznianina.

Kondolencja i wyrazy głębokiego współczucia najbliższym w imieniu Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna złożyła Jolanta Koszada.
– Jego odejście jest dla każdego z nas ogromną stratą, pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako regionalista, przewodnik, miłośnik historii, zaangażowany społecznie pasjonat, wspaniały krzewiciel kultury i ochrony dziedzictwa narodowego – mówiła Jolanta Koszada. – Ambitny, a przy tym pomocny i otwarty dla innych ludzi.

O zasługach i osiągnięciach Stanisława Hofmana mówił też radny powiatowy, społecznik zaangażowany w politykę senioralną gminy Krzysztof Kasprzycki.
– Już niedługo, pośmiertnie Stanisław Hofman zostanie odznaczony odznaką zasłużonych dla powiatu – zapowiedział Krzysztof Kasprzycki mówiąc o wielu planach, które przekreśliła śmierć pasjonata historii naszego regionu.

– O Piasecznie Staś wiedział i pamiętał wszystko – wspominała zmarłego radna Magdalena Woźniak. – I nie tylko wiedział, ale też chętnie nas tą wiedzą obdzielał na najrozmaitsze sposoby – w formie spacerów, publikacji, gawęd, konsultacji, porad i rozmów. Gdyby chcieć określić Stasia jednym słowem to byłoby to słowo „Przewodnik”. Człowiek barwny, kreatywny i pełen pasji. Pomocny, życzliwy, otwarty, z głową pełną pomysłów i gotowy do każdej nowej akcji. Byliśmy poumawiani na różne rzeczy, tyle jeszcze mieliśmy razem do zrobienia… Nie zdążyliśmy.

– Dziękujemy Ci Stasiu za twoją przyjaźń i obecność – dodała Magdalena Woźniak. – Jesteś nie do zastąpienia. Wciąż mamy w oczach Twoją postać, a w uszach Twój głos. Tęsknimy za Tobą. Nie kasujemy Twojego adresu z naszej listy, nadal będziesz otrzymywał wszystkie wiadomości i będziesz na bieżąco. Zawsze z nami. W naszych sercach i pamięci.

Stanisław Hofman spoczął na cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię