Kolędowe granie w Żabieńcu

0

PIASECZNO W ostatnią niedzielę stycznia w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Żabieńcu odbył się koncert kolęd „Przybieżeli do Betlejem” w wykonaniu Chóru „Con Fuoco” pod dyrekcją Andrzeja Sochockiego

Koncert rozpoczął się od zaskakującego wyjścia artystów z różnych stron kościoła w trakcie wykonywania jednej z najstarszych kolęd, nieznanego autorstwa, „Adeste Fideles” – Przybądźcie wierni. Cały występ podzielony był na trzy części. W pierwszej publiczność wysłuchała starych łacińskich utworów bożonarodzeniowych z epoki średniowiecza, w tym „Veni, veni Emanuel”, w którym wszystkie zwrotki wykonywane były przez chórzystów solo, pokazując jednocześnie ich indywidualne możliwości wokalne i różnorodność głosów. W drugiej części chór wykonał tradycyjne kolędy polskie oraz „Cichą noc”- znaną we wszystkich niemal krajach świata. Część trzecia koncertu poświęcona była z kolei kolędom i pastorałkom zagranicznym, wśród których znalazł się, między innymi, utwór angielski „The little drummer boy” w opracowaniu Lorenza Maierhofera oraz nastrojowa, węgierska „Kołysanka Bożonarodzeniowa”, którą napisał Lajos Bardos.
Dyrygent Andrzej Sochocki, w przerwach pomiędzy kolejnymi częściami, w ciekawy sposób przybliżył słuchaczom pochodzenie i czas powstania wykonywanych przez chór utworów. Na koniec nie obyło się bez bisu. Chór wykonał, znaną wszystkim, kolędę „Przybieżeli do Betlejem”, zapraszając zgromadzoną publiczność do wspólnego śpiewania.
Dziękuję księdzu proboszczowi Jarosławowi Stolarczykowi za zaproszenie i ciepłe przyjęcie – mówi Iwona Bagniewska, kierownik chóru. – Do tego jest tu urokliwy kościół i wspaniała, przemiła publiczność. Wszystko to spowodowało, ze śpiewanie dla Państwa było prawdziwą przyjemnością.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię