Kolejarze zbudują nowy most na Wiśle

1

GÓRA KALWARIA Wygląda na to, że z krajobrazu zniknie jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów miasta. Nowa przeprawa zastąpi go najpóźniej w roku 2020


Jak podają PKP Polskie Linie Kolejowe, w obecnej chwili trwają intensywne przygotowania do kompleksowej przebudowy linii kolejowej nr 12 (czyli towarowej obwodnicy Warszawy) na całej długości – od Skierniewic do Łukowa (to 160 km torowisk). Po zakończeniu prac pociągi pojadą tą trasą z prędkością 120 km/h (czyli około dwa razy szybciej).

Most kolejowy jest tak charakterystyczny, że chętnie wykorzystują go jako element scenografii fotografowie uwieczniający młode pary czy ekipy filmowe

Lubiany przez filmowców

– Termin ogłoszenia przetargu na wykonawcę planowany jest na koniec 2017 roku. Dopiero po jego wyborze będziemy mogli podać, jaki będzie harmonogram i koszt realizacji inwestycji – informuje Łukasz Kwasiborski z wydziału prasowego PKP PLK SA. Jedno pracownik kolejowej spółki zdradza: w ramach projektu na pewno będzie wybudowany nowy most na Wiśle. Szacuje się, że koszt tego przedsięwzięcia wyniesie około 170 mln zł. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że nowa przeprawa miałaby zostać wybudowana najpóźniej do 2020 roku.
Obecny most powstał na zakończenie budowy linii nazywanej popularnie „esełką”, dwa lata temu minęło 60-lecie jego budowy. A wiosną minionego roku doszło do przebudowy mostownic pod torami na przeprawie, aby pociągi mogły ją pokonywać z prędkością 60 km/h. Most kolejowy jest tak charakterystyczny, że chętnie wykorzystują go jako element scenografii fotografowie uwieczniający młode pary, czy ekipy filmowe. Między innymi we wrześniu 2014 roku realizowano na nim sceny do polsko-japońskiego filmu „Persona non grata”, opowiadającego o Chiune Sugihara, który uratował przed śmiercią w trakcie II wojny światowej około 10 tys. Żydów.

Wytną przejazd

Już pewne jest też, że w trakcie zapowiadanej modernizacji dojdzie do remontu przejazdów kolejowych, a część z nich zostanie zlikwidowana. – Są to działania niezbędne ze względu na bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego – tłumaczy Łukasz Kwasiborski. W przypadku gminy Góra Kalwaria zamknięty zostanie przejazd na przedłużeniu ul. Zakalwaria. Ta nieutwardzona droga łączy miasto z Ługówką. Prowadzi nią m.in. główny szlak turystyczny w kierunku Zalesia Górnego. – Dyrekcja PKP PLK tłumaczy, że gminna droga przecina torowisko pod kątem 45 stopni, co stwarza duże zagrożenie dla osób korzystających z przejazdu. Są to gównie piesi i rowerzyści – tłumaczy Beata Kisiel, sekretarz gminy Góra Kalwaria.  Przejazd ma być czynny do 2019 roku.

Piotr Chmielewski

1 KOMENTARZ

  1. Barbarzyństwem byłoby zezłomowanie takiego pięknego mostu, i zastąpienie go jakąś bezduszną blachownicą. Zapewne ten sam los spotka podobny most na Pilicy w Warce, ku czemu okazją będzie remont linii radomskiej. Zniszczono też most o podobnej konstrukcji, ale drogowy: w Zegrzu Południowym. Naprawdę niedasie go wyremontować i zachować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię