Kolejne 105 mln zł na walkę z koronawirusem od Samorządu Mazowsza

0

Mazowsze zwiększyło pulę środków na walkę z COVID-19 o 105 mln zł, z czego 90 mln zł z UE. Pozwoli to na zakup dodatkowego sprzętu dla szpitali. Do tej pory na pomoc mazowieckim medykom samorząd Mazowsza przekazał już ponad 255 mln zł. Od początku pandemii tylko do placówek z subregionu warszawskiego zachodniego trafił sprzęt i środki ochrony osobistej za ponad 10,2 mln zł.

Potrzeby szpitali są ciągle bardzo duże, podkreśla marszałek Adam Struzik. – Dlatego wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o przyznanie kolejnych środków na walkę z koronawirusem. Udało się. Dodatkowe 105 mln zł przeznaczymy na kolejne zakupy dla mazowieckich szpitali, w tym przede wszystkim sprzęt ratujący zdrowie i życie mieszkańców Mazowsza – mówi marszałek.

Największy projekt unijny!

Dzięki uruchomionemu projektowi unijnemu do 75 placówek medycznych z Mazowsza trafiają niezbędne urządzenia, wyposażenie i środki ochrony osobistej. W szpitalach trwają także prace remontowo-budowlane. Mazowsze już w marcu, jako jedno z pierwszych województw uruchomiło unijne środki na walkę z koronawirusem, zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Do tej pory to aż 255 mln zł wsparcia na sprzęt i wyposażenie mazowieckich szpitali. Uruchamiamy właśnie kolejne 105 mln zł na walkę z epidemią. Chcemy przeznaczyć je w pierwszej kolejności na zakup sprzętu ratującego życie, w tym przede wszystkim do tlenoterapii. Na bieżąco zbieramy zapotrzebowanie od partnerów projektu – dodaje. To obecnie największy realizowany na Mazowszu projekt unijny. Jego wartość, po zwiększeniu o kolejne 105 mln zł, wyniesie 360 mln zł. Do tej pory dzięki wsparciu zakupiono ponad 40 tys. sztuk sprzętu i wyposażenia oraz ponad 17 mln sztuk środków ochrony osobistej.

Wsparcie dla placówek medycznych z subregionu warszawskiego zachodniego

Dzięki środkom unijnym w wysokości 255 mln zł do 75 szpitali i stacji pogotowia ratunkowego z Mazowsza trafił niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej. Do tej pory do placówek z subregionu warszawskiego zachodniego trafiło już 45 sztuk aparatury medycznej, 78 sztuk wyposażenia oraz 619 tys. sztuk środków ochrony osobistej i 16 200 litrów płynów do dezynfekcji. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył do tej pory 10,2 mln zł.
Jednym z partnerów projektu jest Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim. Dyrektor placówki Krystyna Płukis podkreśla, że uruchomienie projektu unijnego na wsparcie szpitali w walce z pandemią nastąpiło w bardzo dobrym czasie. – Przyznanie środków na zakup sprzętu, urządzeń, modernizację pomieszczeń medycznych dla bezpiecznego i komfortowego pobytu pacjentów zasługuje na uznanie i podziękowanie. Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim wykorzystał każdą przekazaną złotówkę na walkę z COVID-19 dla dobra pacjentów zakażonych, których w ostatnim okresie hospitalizujemy średnio 35-45 dziennie ratując im zdrowie i życie – zaznacza Krystyna Płukis, dyrektor Szpitala Zachodniego.

Od początku trwania pandemii placówki z subregionu warszawskiego zachodniego otrzymały:

  • Szpital Dziecięcy w Dziekanowie Leśnym: 3 sztuki wyposażenia, 47,7 tys. sztuk środków ochrony osobistej oraz 3 900 litrów płynów do dezynfekcji – 842 tys. zł;
  • Szpital w Grodzisku Mazowieckim: 74 sztuki specjalistycznego sprzętu i wyposażenia, 305 tys. sztuk środków ochrony osobistej, oraz 5 000 litrów płynów do dezynfekcji powierzchni. Dodatkowo w placówce przeprowadzane są prace remontowo-budowlane – 7,3 mln zł;
  • Mazowieckie Centrum rehabilitacji „STOCER” Szpital im. Prof. M. Weissa w Konstancinie Jeziorna: 24 sztuki sprzętu i wyposażenia, 102 tys. sztuk środków ochrony osobistej oraz 4 000 litrów płynów do dezynfekcji – 1,1 mln zł;
  • Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Szpital Kolejowy im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie: 13 sztuk wyposażenia, 119,5 tys. sztuk środków ochrony osobistej oraz 3 000 litrów – 740 tys. zł;
  • Szpital Miejski w Pruszkowie: 9 sztuk wyposażenia, 45 tys. sztuk środków ochrony osobistej oraz 3 000 litrów płynu do dezynfekcji – 548 tys. zł.

To nie jedyne wsparcie dla mazowieckich szpitali. Cały czas podpisywane są umowy z drugiego etapu unijnego projektu. Realizowane są kolejne zamówienia dotyczące m.in. zakupu mobilnego aparatu RTG dla Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „STOCER” Szpital im. Prof. M. Weissa w Konstancinie-Jeziorna.

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 360 mln zł, z tego 314,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię