Kolejny satelita z urządzeniami zmontowanymi w Piasecznie trafi na orbitę

0

PIASECZNO Iceye-X2 to polsko-fiński satelita do obserwacji Ziemi, jeden z konstelacji zdolnej do pozyskiwania wysokiej jakości zdjęć naszej planety niezależnie od warunków pogodowych


Urządzenie będzie wystrzelone za pomocą dostarczonej przez SpaceX rakiety Falcon 9. Kiedy tylko pozwoli na to pogoda, start nastąpi z bazy sił powietrznych USA Vandenberg w Kalifornii.

Satelita został zaprojektowany i wybudowany przez fińską firmę Iceye, przy udziale polskiej spółki Creotech Instruments S.A. z Piaseczna (działającej w hali dawnego Thomsona).

Współpracę nawiązaliśmy prawie trzy lata temu, gdy obie firmy były na znacznie wcześniejszym etapie rozwoju i konsekwentnie rozwijaliśmy, budując unikalne kompetencje w swoim obszarze specjalizacji. Chcemy je wznieść na jeszcze wyższy poziommówi Jacek Kosiec, prezes zarządu Creotech Instruments S.A.

Wspólne projekty Iceye z polskim Creotechem rozpoczęły się w 2016 roku, kiedy firma z Piaseczna otrzymała zlecenie na montaż elementów elektroniki na potrzeby pierwszego, prototypowego satelity z docelowej konstelacji Iceye.

Start rakiety zostanie zrealizowany w ramach koordynowanej przez Spaceflight Industries misji „SSO-A: SmallSat Express”, w czasie której na orbitę okołoziemską trafi 60 małych satelitów pochodzących z aż 34 różnych organizacji, wśród nich polski studencki satelita PW-Sat2. Celem Iceye jest stworzenie unikatowej konstelacji satelitów do obserwacji Ziemi (EO), wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą (SAR). Tego typu urządzenia są w stanie skanować powierzchnię planety niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Będą one w stanie monitorować zmiany zachodzące w obserwowanym środowisku.

Trend Space 4.0 zmienia oblicze światowego przemysłu kosmicznego. Miniaturyzacja, zmniejszenie kosztów wynoszenia czy tworzenie konstelacji niewielkich satelitów to kierunki wyznaczające ten trend, które otwierają szansę nowym podmiotom na zaistnienie na tym konkurencyjnym rynku w roli dostawcy kompleksowych rozwiązań i usług. Stworzenie i planowane wyniesienie fińsko-polskiego satelity obserwacji Ziemi o masie około 85 kg to doskonały przykład na to, jak polskie prywatne podmioty wykorzystują tę szansę mówi dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Satelity tego typu w niedalekiej przyszłości powinny posłużyć zaspokojeniu potrzeb cywilnych i wojskowych, więc posiadanie potencjału w tym zakresie w Polsce jest bardzo cenne. Przewiduje się, że do 2030 roku na orbicie okołoziemskiej znajdzie się około 10 000 niewielkich nowych satelitów. Część z nich, jak się okazuje, może być konstruowana i budowana w naszym kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię